Aké sú rôzne typy nezákonných vyhľadávačov?

- Jan 02, 2019-

Keď ľudia diskutujú o nelegálnych vyhľadávačoch, to, čo zvyčajne znamenajú, sú vyhľadávacie nástroje, ktoré sú navrhnuté alebo primárne používané na prístup k nelegálnym materiálom. Vyhľadávací nástroj poskytuje pokyny na lokalitu, ale sama o sebe nemá žiadne materiály, takže zvyčajne nedopadá na zločin. V niektorých prípadoch môže byť vyhľadávač považovaný za nelegálny v určitej krajine, pretože táto krajina nechce, aby mala obyvateľstvo prístup k informáciám, ktoré poskytuje stránka, aj keď tieto informácie nie sú nevyhnutne trestné. Ktoré vyhľadávacie stroje sú nezákonné, vždy závisí od toho, kde niekto vedie vyhľadávanie, ale v mnohých prípadoch bude toto zablokované v oblasti, kde ho ľudia nemôžu používať.

Bez ohľadu na to, aký názov používajú rôzne vyhľadávacie nástroje, v skutočnosti existujú iba dva typy nelegálnych vyhľadávačov: tie, ktoré poskytujú prístup k nelegálnym materiálom a tie, ktoré sú sami nezákonné. Niekedy môže byť vyhľadávací nástroj spadajúci do obidvoch kategórií. Neexistuje žiadna taká vec, ktorá by bola všeobecne nelegálna a väčšina môže byť stále prístupná, aj keď sú zablokované. Ak tak urobíte, často je to zločin.

Niektoré z týchto vyhľadávacích nástrojov sa používajú ako spôsob prístupu k médiám, od ktorých by sa od inej osoby očakávalo, že zaplatí. Napríklad materiály chránené autorskými právami sa často nachádzajú na bezplatných nezákonných vyhľadávačoch. Presný spôsob fungovania týchto vyhľadávacích nástrojov sa líši a špecifický mechanizmus prístupu k týmto materiálom nemá nič spoločné s dôvodom, prečo sú tieto vyhľadávače nezákonné. Z právneho hľadiska je dôležité, či má alebo nemá osoba, ktorá distribuuje to, a či distribúcia porušuje zákony o autorských právach.

Vyhľadávače môžu byť tiež považované za nezákonné, ak nejako ohrozujú vládu krajiny, alebo ich vláda nemá rád. Niekedy vláda môže chcieť cenzurovať materiály a nemusí byť schopná dosiahnuť dohodu so spoločnosťou o tom, ktoré webové stránky budú uvedené. V takýchto prípadoch web nesmie poskytnúť prístup k špeciálne nelegálnym materiálom. Materiály môžu verejným činiteľom odhaliť zlé svetlo, alebo môžu urážať určité mocné strany, ale slová alebo obrazy sami môžu byť stále legálne. Návšteva nezákonných vyhľadávacích nástrojov je často závažným trestným činom, keď samotný vyhľadávač a nie materiály, ku ktorým poskytuje prístup, sú považované za nezákonné.