Ako funguje bezdrôtové nabíjanie? Pomaly sa integruje do našich životov.

- Nov 06, 2019-

Štandard bezdrôtového nabíjania Qi spoločnosti Wireless Power Alliance (WPC) má relatívne sľubnú trhovú príležitosť. Teraz je ten správny čas na testovanie technológie, potom ako to funguje, čo to je a aké sú jeho vyhliadky. Milióny používateľov ekosystémov Apple používajú Qi prvýkrát na zariadeniach iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Za posledných päť rokov sa objavili rôzne mobilné telefóny a používa ich veľa ľudí. Základná technológia sa používa v spotrebiteľských výrobkoch, ako sú britvy a zubné kefky, ako aj v množstve iných ako spotrebiteľských nástrojov.

 

1


Aj keď ste Qi nepoužívali, možno sa vám na letisku zobrazí dokovacia stanica bezdrôtového nabíjania Qi. Už v roku 2014 spoločnosť Verizon nainštalovala bezdrôtovú nabíjaciu stanicu Qi do niekoľkých terminálov z JFK do LAX v Spojených štátoch. Uvidíte ich aj na mnohých ďalších miestach a je možné pripojiť zariadenia ako Samsung Galaxy S8 a americkú verziu LG G6. Telefón spoločnosti Nexus4 od spoločnosti Google už podporuje Qi v roku 2012, ale nedávno nie je podporovaný na telefónoch Pixel.

 

Dnes vám predstavíme, ako to funguje. Indukčný prenos energie Hlavná technológia spoločnosti Qi sa nazýva „indukčný prenos energie“. Musíme si byť istí, že káble stále existujú, musí existovať nabíjací stojan a musí byť pripojený k elektrickej zásuvke. Nemusíte pripojiť svoje mobilné zariadenie, ale položte ho na kolísku.

 

Kolíska nebude aktivovaná, kým nebude umiestnené kompatibilné zariadenie. Stanica určí, či existuje zariadenie kompatibilné s Qi, vysielaním prerušovaného testovacieho signálu. Mobilné zariadenie reaguje na zariadenie vysielaním sily prijatého signálu. V tomto okamihu začne bezdrôtové nabíjanie. Nabíjacia základňa a mobilné zariadenie sú vždy vybavené cievkou, vysielacou cievkou a prijímajúcou cievkou. Cievka vysielača generuje elektromagnetické pole, ktoré spôsobuje prúd v cievke prijímača.

 

Prijímač vysiela signál do vysielača, ktorý jednoducho zdieľa hodnotu rovnajúcu sa rozdielu medzi požadovanou úrovňou výkonu a skutočnou úrovňou výkonu. Vysielač nastavuje svoj výstup tak, aby sa dosiahol nulový rozdiel medzi požiadavkou a úrovňou vysielania. Všetky sú dodávané s komunikačnou rýchlosťou 2 Kbit / s alebo menej. Po dokončení nabíjania prijímača sa vysielač automaticky prepne do pohotovostného režimu.

 

Prvý dok pre bezdrôtové nabíjanie pre zariadenie iPhone 8 od spoločnosti Apple Partners je 7,5 wattu. Norma Qi umožňuje až 15 wattov a niektoré nabíjačky Samsung ju už podporujú. Aj keď tieto teoretické čísla vyzerajú dosť alebo dokonca vyššie ako káblové nabíjačky (nabíjačka dodávaná s iPhone je iba 5 wattov), tieto čísla nie sú všetko. Skutočná skúsenosť používateľa však ukazuje, že bezdrôtové nabíjanie je zvyčajne oveľa pomalšie ako káblové nabíjanie. Je potrebné poznamenať, že problém s umiestnením je tiež kľúčom. Cievky sú obvykle od seba vzdialené len niekoľko milimetrov a výrobné spojenie medzi cievkami vyžaduje presné zarovnanie.

 

Toto sa zvyčajne rieši jedným z troch spôsobov. Hmatová spätná väzba signálu, ktorá nabíja najlepšiu pozíciu na telefóne, predstavuje však výzvu pri práci s telefónmi rôznych veľkostí a konfigurácií. Kolíska môže mať cievku, ktorá sa pohybuje a vyrovnáva cievku v zariadení, čo vám umožňuje umiestniť ju do akejkoľvek požadovanej polohy, alebo pole cievok, ako napríklad, kde bude konkrétna cievka aktivovaná v blízkosti zariadenia. Induktívne nabíjanie bolo vždy v centre Qi, ale nedávno sa na trhu objavili podobné technológie nazývané „rezonančné bezdrôtové nabíjanie“. Rezonančné nabíjanie je založené na niektorých rovnakých zásadách, ale s rôznymi prípadmi použitia. Môže sa nabíjať na väčšie vzdialenosti, ale s nižšou účinnosťou prenosu. Mnoho novších zariadení podporuje oba režimy a technológia adopcie a výmeny bezdrôtového nabíjania existuje už mnoho rokov. Prečo väčšina ľudí stále používa káble? Tento konkurenčný štandard, ktorý sa často objavuje v technológii, je faktorom. Okrem Qi a WPC máme aj alianciu AirFuel. Vznikla v roku 2015 zlúčením Alliance Alliance (PMA) a Radio Union (A4WP), ale jej saturácia trhu zaostáva za Qi. Tieto dve normy v rámci aliancie AirFuel nie sú interoperabilné. Zariadenia AirFuel, ktoré spĺňajú požiadavky AirFuel, však budú používať obe technológie v tom istom produkte a budú poskytovať určitú flexibilitu, pokiaľ ide o nabíjanie a umiestnenie.

 

Normy hospodárskej súťaže v každom prípade narušujú rovnováhu trhu, čím znižujú atraktívnosť nákupných a spotrebiteľských úrovní. Aj keď je každý štandard podporovaný mobilným zariadením, zvýšené náklady sa nevyhnutne uplatňujú na spotrebiteľov. Ako vidíte, v budúcnosti je potrebné vylepšiť pohodlie a výkon a vždy sa bude aktualizovať a lepšie technické výsledky nám prinesú viac pohodlia.

1