Aké boli najstaršie mobilné telefóny?

- May 16, 2019-

Najstaršie mobilné telefóny neboli ani zďaleka prenosné. V skutočnosti, najstaršie mobilné telefóny neboli ani telefóny; boli rádia. Mobilné plošiny boli prvou verziou prenosného telefónu. Boli použité v taxislužbe a policajných autách už v roku 1930 a nakoniec sa stali populárnymi ako spôsob komunikácie medzi bežným obyvateľstvom. Mobilné plošiny vyžadovali základňovú stanicu a ručné zariadenie a mohli byť použité buď z domu, alebo inštalované v automobiloch a člnoch.

Najskoršie skutočné mobilné telefóny boli vydané spoločnosťou Ericsson v roku 1971. Telefón, nazvaný MTB (mobilný telefónny systém B), bol vydaný prvý raz vo Švédsku a potom v Nórsku a Fínsku. Systém sa nikdy nerozširoval do iných krajín a trval až do roku 1983 len s 600 zákazníkmi. MTB vážil 20 kg (9 kg) a inštalácia a používanie bolo veľmi nákladné. Typické   batéria mobilného telefónu   trvala približne 35 minút hovoru a potom sa musela nabíjať 10 hodín.

Najstaršie mobilné telefóny, ktoré majú byť skutočne prenosné, vydala spoločnosť Motorola v roku 1973. Do roku 1983 vážil DynaTAC 8000X dve libry (907 g) a bol dlhý približne 37,9 cm. "Tehla," ako to bolo známe používatelia, predal za 3995 dolárov amerických dolárov (USD). Spoločnosti Motorola trvalo sedem rokov, kým zhromaždila milión zákazníkov. Najstaršie mobilné telefóny, ktoré majú skutočnú sieť, boli prepustené v Saudskej Arábii v roku 1981, o mesiac neskôr nasledoval oveľa lepší systém v severských krajinách. Najstaršie mobilné telefóny boli nielen drahé kúpiť, ale aj používať. Spoločnosti účtujú poplatok za prenájom linky vo výške približne 6 USD za mesiac, plus 50 centov za minútu hovoru.

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia boli zavedené mobilné generácie druhej generácie (2G) a normou sa stali menšie telefóny. To bolo možné čiastočne preto, že 2G telefóny boli skôr digitálne než analógové ako predchádzajúce telefóny, ktoré umožnili menšie batérie a pokročilejšie technológie. Analógové telefóny mali aj ďalšiu vážnu nevýhodu: pre niekoho bolo ľahké klonovať telefón a účtovať hovory na číslo niekoho iného. Tiež bolo veľmi jednoduché počúvať súkromné rozhovory pomocou jednoduchého skenera.