Čo je televízna kalibrácia?

- Jun 20, 2019-

Kalibrácia TV je funkcia, ktorá sa vzťahuje hlavne na LCD a   plazma   dve z novších technológií zobrazovania na trhu. Keď sa pozeráte na televízory v maloobchodnom prostredí, nie sú kalibrované na optimálne sledovanie. Preto môže byť potrebné, aby bolo mnoho televízorov kalibrovaných na domáce prezeranie po odobratí prístroja.

V maloobchodnom prostredí je kľúčom, prinajmenšom v mysliach mnohých výrobcov, aby boli ich súbory uznané viac ako ostatní konkurenti. Aby to urobili, televízia musí byť jasnejšia a svetlejšia ako všetky ostatné a pretože výrobca nevie, ktorá sada krabíc sa bude používať ako model podlahy, sú všetky nastavené rovnakým spôsobom. To môže vyzerať pôsobivé v obchode, ale nie je optimálny spôsob, ako sledovať televíziu doma.

Kalibrácia televízora sa preto stáva nevyhnutnou funkciou, aspoň pre niektoré televízory. Pre niektoré všeobecné doladenie môže nový vlastník televízora zvládnuť základné nastavenie farieb a kalibráciu rozlíšenia bez odbornej pomoci. Tento typ kalibrácie TV vyžaduje prístup k hlavnému menu a nastavenie jasu, vyváženia farieb, ostrosti a ďalších takýchto vecí. Odporúča sa nezačať kalibráciu televízora, kým televízor nie je zapnutý aspoň 30 minút, aby ste sa uistili, že je správne zahrievaný.

Jednou z náročnejších úloh je kalibrácia v odtieňoch šedej. Tento typ kalibrácie TV zvyčajne vyžaduje profesionála, pretože rôzne prístroje budú merať vyváženie bielej na televízore a nastavovať ho čo najpresnejšie. Tým sa zaistí pravý bieli a praví černoši, alebo aspoň prídu čo najbližšie. Ak je kalibrácia v odtieňoch šedej vypnutá, mnohokrát sa vypnú aj všetky ostatné farby.

V niektorých prípadoch bude plazmová alebo LCD TV kalibrácia dodávaná s niekoľkými výrobnými možnosťami nastavenia farby. To môže byť spôsob, ako nastaviť farby, ale vždy je najlepšie spoliehať sa na vlastný úsudok pri používaní týchto funkcií. Ak niečo nie je v poriadku, je pravdepodobné, že to nebude vyzerať neskôr.

V niektorých prípadoch môžu maloobchodníci zahrnúť nastavenie a počiatočnú kalibráciu televízora so servisnou zmluvou alebo zakúpením. Ak nie, platba za takúto službu môže stáť kdekoľvek od $ 200 USD (USD) do $ 1,000 USD alebo viac, v závislosti od typu príslušného súboru. Šance sú pre viac LCD a plazmových súprav, náklady budú na dolnom konci tohto rozsahu. Televízory s prednou projekciou môžu pri kalibrácii stáť o niečo viac.