Čo je to Symbian OS?

- Apr 30, 2019-

Symbian OS je operačný systém pre mobilné telefóny, ktoré sa používajú predovšetkým na inteligentných telefónoch Nokia s pokročilými technológiami alebo na dátových zariadeniach. Symbian OS beží výlučne na procesoroch ARM a vyvinul sa z EPOC spoločnosti Psion, ktorá bola vyvinutá ako základný operačný systém pre prvých elektronických organizátorov. Operačný systém Psion EPOC bol označený ako EPOC16, ktorý sa začal koncom 90-tych rokov minulého storočia, aby ho odlíšil od novšieho 32bitového operačného systému EPOC32, ktorý sa nakoniec stal OS Symbian. Softvér Psion vytvoril spoločný podnik s niekoľkými výrobcami mobilného hardvéru, Ericsson®, Motorola® a Nokia® s názvom Symbian a nakoniec prevzal názov Symbian Software, ktorý premenoval EPOC32 Symbian OS.

Kľúčovou výhodou EPOC32 nad jeho 16bitovým predchodcom je schopnosť multi-task, vykonávanie viacerých funkcií naraz. V novších zariadeniach to môže znamenať, že budete môcť surfovať na webe pomocou telefónu a nestratíte svoj obsah pri odpovedaní na prichádzajúci hovor.

Mnohí výrobcovia z tretích strán mohli licencovať 32bitový EPOC OS pre svojich organizátorov a iné mobilné dátové zariadenia. Od konca 90-tych rokov sa Symbian OS stal jedným z najpopulárnejších operačných systémov pre mobilné zariadenia.

Symbian OS sa prispôsobil tak, aby zahŕňal aj mäkké funkcie, ako napríklad globálny softvér na určovanie polohy ( GPS ), ktorý sa v blízkej budúcnosti stane rovnako bežným ako fotoaparát. Poskytovatelia služieb a iné spoločnosti by potom mohli zverejniť služby založené na umiestnení, ktoré komunikujú s GPS, ktorý sa nachádza v mobilnom telefóne , a zobrazia sa na displeji, keď sa používateľ nachádza v blízkosti aplikácie.

V posledných rokoch boli Microsoft® a Palm® najčastejšie diskutovanými poskytovateľmi softvéru operačného systému pre mobilné telefóny, ale Symbian už nejaký čas poháňa telefóny. Podpora pre veľmi zavedenú mobilnú platformu je široká a široká, hoci väčšina tlače sa v poslednej dobe sústredila na iPhone iPhone a ďalšie ponuky spoločnosti Apple vrátane operačného systému Google Android ™ pre mobilné zariadenia .

Bude zaujímavé vidieť, aký hardvér je vyvinutý pre použitie s operačným systémom Symbian v budúcnosti, aby súťažil s telefónmi ako iPhone® a najnovšie mobilné zariadenia od Palm® a Microsoft®.