Čo je to Vôňa zápachu?

- May 23, 2019-

Počas päťdesiatych a šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia filmové spoločnosti experimentovali s množstvom trikov, aby mohli konkurovať novému médiu, ktoré je známe ako televízia. Jeden z týchto trikov, ktorý presadzoval   filmového producenta   Mike Todd, Jr., bol dabovaný   Vôňa-O-Vision   pretože sa pokúsil používať známe vône na zlepšenie zážitkov z filmov. Proces „Smell-O-Vision“ sa ukázal ako preplnený flop s divákmi, avšak v divadlách sa niekedy objavil len jeden film Smell-O-Vision.

Proces Todd nazvaný Smell-O-Vision bol v skutočnosti vyvinutý nemeckým filmovým technikom menom Hans Laube pred niekoľkými desaťročiami. Laube zavolal svoj systém   Scentovízia . Základná koncepcia zahŕňala a   premietač   manuálne uvoľnenie rôznych fliaš s vôňou na určitých miestach vo filme, ako je vôňa kvetov počas romantickej scény alebo vôňa dymu z pištole počas streľby. Pôvodný Scentovízny systém sa nepodarilo zachytiť z viacerých dôvodov, z ktorých najmenej bolo značné množstvo protichodných vôní, ktoré nakoniec naplnili divadlo.

Keď Mike Todd, Jr. a jeho otec zvažovali nový prístup k propagácii svojho najnovšieho filmu,   Okolo sveta za 80 dní pripomenuli skoršiu demonštráciu systému Laube Scentovision. Hoci redubbed Smell-O-Vision systém nebol v skutočnosti realizovaný na tomto filme, Todd si objednal komédia-mystery film, ktorý by predstavoval Smell-O-Vision. Tento film bol vhodne nazvaný   Vôňa tajomstva , a to by držalo pochybnú česť byť prvý a posledný film produkovaný v Smell-O-Vision.

Zámerom bolo vybaviť jednotlivé divadelné sedadlá dutými trubicami, ktoré by prenášali rôzne vône na rozhodujúce sprisahania. Jeden znak by predstavoval napríklad výrazná vôňa potrubného dymu. Pás obsahujúci jednotlivé fľaštičky s vôňou by bol synchronizovaný so zvukovou stopou, aby sa zabezpečilo, že divák dostane správnu vôňu presne v ten správny okamih. V praxi sa však niektoré pachy nesynchronizovali s bodmi sprisahania, prichádzali príliš neskoro alebo vôbec.

Smell-O-Vision trpel tým istým problémom 3-D filmov pred niekoľkými rokmi. Samotný proces bol omnoho lepší ako filmy, ktoré ho používali. Publikum bolo frustrované zmyslovým preťažením aspektu Smell-O-Vision a   Vôňa tajomstva   bol v tom čase všeobecne kritizovaný filmovými kritikmi. Éra filmových trikov sa čoskoro skončila a proces Smell-O-Vision bol zmarený, keď sa štúdiá snažili prežiť.

Moderné pokusy o oživenie Smell-O-Vision zvyčajne zahŕňajú špeciálne karty so škrabancami a čuchami, ktoré sú diváci vyzývaní, aby cítili vôňu počas konkrétnych scén. Aj keď to mohlo vyriešiť niektoré technické závady týkajúce sa prenosu vôní, režisérov ako napr   John Waters   preukázali niektoré pochybné rozhodnutia, pokiaľ ide o vône zahrnuté v modernom filme Smell-O-Vision.