Čo je kyslík bez medi?

- Apr 04, 2019-

Meď neobsahujúca kyslík je typom medi, ktorá má veľa svojho obsahu kyslíka odstráneného v snahe zlepšiť svoju vodivosť. Názov je vlastne nesprávne pomenovanie, pretože stopové množstvá kyslíka sa stále nachádzajú v tomto kove. Mnohé audiofily uprednostňujú tento typ kábla pre stereo systémy a tvrdia, že zlepšuje kvalitu zvuku a hlasitosti. V tejto komunite sú aj iní, ktorí tvrdia, že vedenie neposkytuje lepšie výsledky ako tradičná meď.

Akákoľvek meď, ktorá má svoje hladiny kyslíka znížené na čokoľvek pod 0,001%, sa považuje za bezkyslík. Existujú dva typy: bezkyslíkaté a bez kyslíka. Štandardná meď sa nazýva elektrolyticky tvrdá smola a má obsah kyslíka 0,02 až 0,04%. Elektronika bez obsahu kyslíka je klasifikovaná ako látka s obsahom kyslíka 0,0005% a bola kovaná v prostredí bez kyslíka. Bez kyslíka sa klasifikuje ako látka s obsahom kyslíka 0,001% a jej vodivosť je o niečo nižšia ako elektronika bez kyslíka.

Meď neobsahujúca kyslík má iný proces kovania ako čistá meď. Počas procesu kovania je všetka meď pridávaná kyslík, ale kyslík neobsahuje menej a je inak tavený. Počas tohto odlišného procesu sa horúci kov odlieva do téglika a dno sa nechá vychladnúť, zatiaľ čo vrch zostane horúci. Celý téglik sa pomaly ochladzuje, čo umožňuje nižší obsah kyslíka.

Tento typ medi sa nachádza v mnohých aspektoch výroby, ale najčastejšie sa používa pre elektroniku. Vďaka vyššiemu hodnoteniu vodivosti sa stal extrémne obľúbeným výberom nadšencov stereo a ich audio zariadenia. Bežne sa nachádza v špičkových slúchadlách, reproduktoroch a video zariadeniach. Jeho nízky obsah kyslíka znamená, že v medenom drôte je malé množstvo železa, a preto je vodivosť vhodná pre nízkofrekvenčné domáce počúvadlá.

Výrobky vyrobené s týmto kovom majú však veľkú kontroverziu. Niektorí audio experti tvrdia, že preferencia takýchto káblov a zariadení je zavádzajúca. Bežné medené vodiče majú rovnaké špecifikácie vodivosti. Toto, skeptici tvrdia, dokazuje, že neexistuje drahšia výhoda drahšieho medeného drôtu bez kyslíka. Prednosť poslucháča medzi medeným drôtom a bezkyslíkatou meďou je vecou osobného vkusu, pretože tieto tvrdenia sú veľmi rozporuplné.