Čo je faxový atrament?

- Jun 05, 2019-

fax   atrament je tekutý kancelársky zdroj, ktorý sa používa na prenos naskenovaných obrázkov z faxového prenosu na papier. Väčšinu času sa atrament predáva v kazetách, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa zmestili do určitých faxových zariadení. Môže sa dodávať ako atramentový prúd, ako prenos tuhého atramentu alebo ako tepelný prenos. Veľa závisí od veku a technologickej sofistikovanosti predmetného faxového prístroja. Faxový atrament je navrhnutý tak, aby bol trvalý a často sa líši vo forme alebo funkcii od atramentu používaného v bežných kancelárskych tlačiarňach.

Vo väčšine faxov, atramentové kazety sedí niekde v vnútornostiach, skryté z pohľadu, ale napriek tomu veľmi dôležité pre faxový proces prenosu. Keď niekto pošle fax, začne písaný alebo vytlačený dokument, ktorý musí byť naskenovaný do odosielajúceho faxového zariadenia. Tento stroj digitalizuje obraz a odošle ho cez telefónny kábel do prijímacieho zariadenia. Po prijatí musí prijímajúci prístroj znova zložiť obraz a vytlačiť ho, čo vyžaduje papier aj atrament.

Niektoré z prvých faxov používali na ukladanie a tlač obrázkov termotransferový papier. Modely v tomto štýle vyžadujú špeciálny druh faxového atramentu optimalizovaného pre veľmi tenký prenosový papier. Tento atrament je zvyčajne celkom suchý a priľne k papieru predovšetkým teplom. Keď papier prechádza cez faxovú komoru a okolo jamiek s atramentom, zahrieva sa na valcoch, čo pomáha zlepiť a absorbovať častice atramentu.

Väčšina moderných atramentových faxov je atramentová alebo tuhá atramentová tlač. Obidva tieto modely používajú viac atramentu na jeden fax, než by to malo byť, ale hotový výrobok je zvyčajne oveľa ostrejší, ostrejší a trvácnejší. V atramentovom modeli sa samotná atramentová kazeta ohrieva. Stroj prechádza pravidelne   papier   naprieč snímačmi nábojníc, ktoré vyzývajú prúd malých čiastočiek atramentu, aby narazili na stránku podľa definovaného vzoru.

Tlač tuhých atramentov je podobná, aj keď štýl kazety je veľmi odlišný. Kazety určené na tlač tuhých atramentov sú palice s nízkymi bodmi topenia a často majú textúru podobnú vosku. Keď papier prechádza cez ne, vyhrievacie špirály spúšťajú rýchle roztavenie atramentových tyčiniek na prenos mokrej tlače na stránku.

Atramentové kazety sú zvyčajne navrhnuté špeciálne pre konkrétne stroje. Hoci atrament plní rovnakú základnú funkciu od stroja k stroju, typy kaziet nie sú zameniteľné. Na väčšine miest je na výber z mnohých typov faxových atramentov, čo často predstavuje dôležitý krok pred nákupom.

Ak chcete vymeniť atramentovú kazetu s faxom, operátor zariadenia musí spravidla urobiť o niečo viac, než otvoriť predný kryt, identifikovať starú kazetu a vybrať ju podľa pokynov. Stroje sa zvyčajne dodávajú s písomnými náhradnými pokynmi, ale smery sa často vytlačia aj na vnútornej strane krytu faxu. V niektorých prípadoch môžu byť atramentové komory v zadnej časti zariadenia.

Nie všetky faxy závisia od faxového atramentu.   laser   napríklad tlačové modely zvyčajne používajú toner. Fax toner pracuje veľmi podobne ako atrament, ale je založený na uhlíkových časticiach, nie na skutočnom tekutom alebo tuhom atramente. Modely s tonerom môžu byť často vymenené bez výmeny kazety, ale na začiatku bývajú drahšie.