Čo je to Bio-Ink?

- Mar 12, 2019-

Bio-atrament je materiál vyrobený zo živých buniek, ktorý sa chová podobne ako tekutina, čo ľuďom umožňuje "tlačiť", aby vytvorili požadovaný tvar. Tento materiál bol vyvinutý výskumníkmi na University of Missouri, Columbia, s cieľom, že raz bude schopný robiť veci, ako je náhrada za tlač pre zlyhávajúce orgány. Táto technológia je len v ranom štádiu testovania a vývoja, ale ukazuje sľub.

Ak chcete vytvoriť bio-atrament, vedci vytvoria kašu buniek, ktoré môžu byť vložené do kazety a vložené do špeciálne navrhnutej tlačiarne, spolu s ďalšou kazetou obsahujúcou gél známy ako bio-papier. Po zadaní noriem pre vec, ktorú chcú tlačiť, vedci spustia tlačiareň a kazety sa striedajú s vrstvami, aby vytvorili trojdimenzionálnu štruktúru, pričom bio-papier vytvára podpornú matricu, na ktorej môže atrament prosperovať.

Prostredníctvom procesu, ktorý ešte nie je úplne pochopený, sa jednotlivé kvapky spoja dohromady, prípadne mriežkujú nahor cez bio papier, čím sa vytvorí pevná štruktúra. Pochopenie tohto procesu a bodu, v ktorom sa bunky diferencujú na plnenie rôznych úloh, je dôležitou súčasťou vytvárania použiteľného materiálu; možno raz nemocnice budú môcť použiť na generovanie tkanív a orgánov na použitie ich pacientmi.

Najzrejmejším potenciálnym využitím bio-atramentu je štepenie kože. Vďaka tejto technológii by laboratóriá mohli rýchlo vytvárať listy kože pre obete popálenín a iných ľudí, ktorí by mohli potrebovať štepy. Vytvorením štepov odvodených z vlastných buniek pacienta by sa mohlo znížiť riziko odmietnutia a zjazvenia. Bio-atrament by mohol byť tiež použitý na výmenu cievneho materiálu odstráneného počas operácií, čo umožňuje ľuďom prijímať nové žily a artérie.

Z tohto materiálu by sa nakoniec mohli vytvoriť celé orgány. Keďže orgány sú na celom svete nedostatočné, bio-atrament by mohol potenciálne ušetriť nespočetné množstvo životov, pretože pacienti by už nemuseli čakať na zozname transplantátov nových orgánov. Použitie takýchto orgánov by mohlo tiež zmierniť obavy z dodávok kontaminovaných orgánov alebo bezohľadných metód získavania orgánov.