Čo je MP3 prehrávač?

- Mar 08, 2019-

MPEG -1, Layer 3 ( MP3 ) je štandard pre digitálnu kompresiu zvuku, ktorý definovala skupina Moving Picture Experts Group (MPEG). Súbor MP3 je zvukový súbor, ktorý bol komprimovaný pomocou tohto štandardu. Presne povedané, MP3 prehrávač je elektronické zariadenie, ktoré je vyrobené špeciálne pre prehrávanie týchto súborov. Vo všeobecnom zmysle však môže byť akékoľvek elektronické zariadenie na prehrávanie digitálnych audio súborov označované ako MP3 prehrávač bez ohľadu na skutočný typ digitálnych súborov, ktoré prehráva.

Veľkosti a pamäť

MP3 prehrávače sa dodávajú v mnohých veľkostiach a skladovacích kapacitách, ale zvyčajne ide o prenosné zariadenia, ktoré sú dostatočne malé, aby sa ľahko zmestili do ruky používateľa. Väčšina z nich má dostatok pamäte na ukladanie stoviek alebo dokonca tisícov digitálnych zvukových súborov, ktoré sú zvyčajne piesne. Súbory sa zvyčajne ukladajú do pamäte MP3 prehrávača tak, že sa pripoja k počítaču a prenesú sa do zariadenia. Niektoré pokročilé modely MP3 prehrávačov však môžu užívateľovi umožniť sťahovať súbory priamo z internetu.

Najmenší MP3 prehrávač používa pamäť typu flash. Flash je veľmi kompaktný a využíva veľmi málo energie, čo umožňuje extrémne malé návrhy s dlhou životnosťou batérie. Obmedzenie prehrávačov MP3 na báze blesku spočíva v tom, že nemajú veľkú úložnú kapacitu. Pre väčšie skladovacie potreby boli vyvinuté MP3 prehrávače s pevným diskom . Môžu mať úložné kapacity viac ako 10 000 skladieb, ale musia byť väčšie ako flashové prehrávače a vo všeobecnosti sú drahšie.

Vlastnosti a príslušenstvo

Mnohé MP3 prehrávače majú malé obrazovky, ktoré užívateľovi oznámia názov skladby a ďalšie informácie o nej. Obrazovka môže tiež slúžiť ako používateľské rozhranie, ktoré umožňuje užívateľovi vykonávať príkazy alebo zvoliť rôzne možnosti. Niektoré z týchto zariadení majú dokonca dotykové obrazovky, ktoré umožňujú svojim používateľom klepnúť priamo na obrazovky, aby sa rozhodovali alebo spúšťali príkazy namiesto stlačenia tlačidiel na iných zariadeniach. Väčšina týchto zariadení sa dodáva so slúchadlami a niektoré modely majú zabudované reproduktory, ktoré umožňujú používateľom počúvať MP3 bez toho, aby museli nosiť slúchadlá.

Digitálne rozbočovače

Boli vyvinuté aj niektoré neprenosné MP3 prehrávače. Niekedy označované ako digitálne rozbočovače alebo mediálne centrá, tieto zariadenia sú kríženia medzi stereo komponentmi a počítačmi. Vďaka sieťovým pripojeniam - často bezdrôtovým - majú prístup k MP3 a iným digitálnym obsahom uloženým na počítačoch v sieti. S celým radom štandardných audiovizuálnych spojení sú schopné integrovať sa so systémami domácej zábavy. Tieto zariadenia sa zvyčajne dodávajú s diaľkovým ovládaním a môžu používať televízory ako obrazovky displeja ponúk a informácií o prehrávaní.

Výhodou týchto digitálnych rozbočovačov je, že k súborom môže pristupovať naraz viac ako jedno zariadenie. Všetky súbory môžu byť uložené v rozbočovači a súbory MP3, ktoré majú bezdrôtové pripojenie, majú prístup k súborom. To v podstate mení zbierku MP3 na hudobnú knižnicu, ktorá má viac kópií každej skladby.