Čo je LED Chladič?

- Dec 20, 2018-

Diódy vyžarujúce svetlo (LED) sú populárne možnosti osvetlenia v počítačoch, najčastejšie v indikátoroch a monitoroch. LED diódy sú známe pre ich efektívne osvetlenie; vytvárajú svetlo s minimálnym využitím energie. Napriek tejto efektívnosti sú LED tiež známe, že vytvárajú teplo, ktoré môže potenciálne poškodiť zariadenie. Chladiaca jednotka LED je akákoľvek látka alebo zariadenie, ktoré môžu pôsobiť proti škodlivým účinkom tohto tepla buď chladením LED alebo odklonením vygenerovaného tepla. Použitie chladiča môže výrazne znížiť teplo, a to aj pri vysoko výkonných LED diódach.

LED chladič môže pracovať dvoma spôsobmi: ako pasívny chladič alebo ako aktívny chladič . Pasívny LED chladič, keď je pripojený k LED mechanizmu, odvádza väčšinu tepla od LED a do seba. Na tento účel je väčšina LED chladičov na trhu vyrobená z vodivého kovu. Niektorí vedci však experimentujú s gélmi a inými látkami na použitie ako chladiče.

Rovnakým spôsobom aktívny chladič LED odvádza aj teplo z LED. Pridanie ventilátora ďalej zvyšuje chladiace schopnosti chladiča a aktívny chladič je obľúbenou voľbou medzi majiteľmi počítačov. Aj keď aktívny chladič LED poskytuje silnejšie chladenie, potrebná energia na spustenie ventilátora znižuje energetickú účinnosť LED. Aktívne chladiče LED sú tiež menej účinné bez dostatočného množstva vetracích otvorov v ráme počítača.

Chladiaci ventilátor bez ventilátora aj aktívny chladič sú pripojené k zariadeniu LED pomocou konektorov, ktoré sú samy o sebe efektívne pri odvádzaní tepla. V niektorých prípadoch sa môže použiť chladiaca svorka z uhlíkovej ocele na pripojenie chladiča LED k zariadeniu. V ostatných prípadoch môže špeciálna chladičová pasta držať LED chladič pevne na svojom mieste. Obidve možnosti sú účinné pri pripojení chladiča k zariadeniu, ale chladičová pasta je často uprednostňovaná vzhľadom na minimálnu hmotnosť, ktorú pridáva. Hmotnostný rozdiel môže byť významný pri znižovaní napätia na niektorých počítačových doskách.

Veľa výskumov sa zameriava na vytvorenie efektívneho vysoko výkonného chladiča LED. S vysokou prioritou energetickej účinnosti vo vývoji technológií sa mnohí výrobcovia obracajú na vysokovýkonné LED diódy, ktoré môžu poskytnúť ešte väčšie množstvo svetla ako priemerné LED diódy. Jednou z hlavných nedostatkov vysoko výkonných LED je však to, že produkujú oveľa vyššie množstvo tepla. V dôsledku toho je manažment tepla rozhodujúcim faktorom pre výrobcov, ktorí dúfajú, že budú využívať výkonné LED diódy.