Čo je Android?

- Apr 04, 2019-

Android je robot navrhnutý tak, aby sa pozeral alebo sa správal ako ľudská bytosť. Podobnosť s ľuďmi môže byť relatívne mierna alebo úzkostlivo podobná životu. Hoci androidy boli dlho provinciou sci -fi , moderná technológia umožnila vývoj niektorých robotov android pre rôzne funkcie.

Pokiaľ ide o definíciu, android sa líši od robotov a kyborgov vo forme aj funkcii. Kyborg je ľudská bytosť s robotickými časťami tela alebo mentálnymi zložkami, ktoré sa zvyčajne nachádzajú vo vedeckej literatúre a filme. Naopak, robot je akýkoľvek riadený stroj, ktorý môže vykonávať úlohy. Androidy nie sú v skutočnosti ľudské, ale sú fyzicky navrhnuté tak, aby sa do určitej miery podobali ľuďom, pričom majú ovládateľné funkcie robota.

Androidy sú pomerne starým konceptom, hoci o prvom zázname ide o malý súhlas. V 15. storočí Leonardo Da Vinci navrhol a prípadne postavil robotického rytiera, ktorý mohol pohybovať rukami a nohami. Niektorí milovníci androidov odkazujú na skoršie zmienky o androidoch, ktoré siahajú do 13. storočia. Bez ohľadu na pôvod, koncepcia umelej inteligencie podobnej ľudstvu vyvolala niekoľko storočí predstavy vynálezcov a fikčných spisovateľov.

Slávne fiktívne androidy sú dosť rôznorodé vzhľadom a účelom. Jedna spoločná téma v sci-fi je myšlienka android a zvrhnutie programovania pre dobro alebo chorých. Medzi slávne fiktívne androidy patrí Tik-Tok, z kníh o Frank Frank Baum, Robby Robot, z klasického sci-fi filmu Zakázaná planéta a charakter dát z televízneho seriálu Star Trek: The Next Generation .

Keďže počítačová a elektronická technológia dohnala nekontrolovateľnú predstavivosť, niektorí novodobí vynálezcovia vytvorili androidov pre širokú škálu účelov. Walt Disney skvele používal animatronic androids poskytnúť jazdu v parkoch Disney s realistickými postavami. V 21. storočí sa japonské a juhokórejské robotické spoločnosti objavili v popredí vývoja androidov a vytvorili roboty podobné ľudským bytostiam, ktoré dokážu chodiť, usmievať sa, rozprávať a dokonca spievať.

Moderná technológia umožnila kombináciu robotiky a počítačovej technológie na vytvorenie prekvapivo živých androidov. Silikónová koža, skutočné vlasy a komplexná a tichá hydraulika sa využívajú na to, aby poskytli ilúziu prirodzeného svalového pohybu, vzhľadu a dokonca aj dýchania. Niektoré spoločnosti ambiciózne navrhli, že androidy budú čoskoro komerčne dostupné na širokú škálu účelov, aj keď zákony a smernice ešte nie sú stanovené, pokiaľ ide o komerčné využitie tejto rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti vývoja technológií.