Čo je adaptérový kábel?

- Apr 12, 2019-

Nie je nezvyčajné, že elektronika a technologické zariadenia majú nejaký druh kábla, ktorý môže slúžiť na rôzne účely. Napájacie káble môžu byť najčastejšie. Adaptérové káble tiež pripájajú periférie k elektronike. Tretí typ kábla adaptéra mení typ konektora na konci kábla zariadenia. Štvrtý typ rozdeľuje kábel z jednej zástrčky do dvoch alebo viacerých oddelených šnúr. Piaty typ kábla adaptéra umožňuje použitie zapaľovača cigariet ako zdroja energie.

Mnohé elektronické zariadenia majú schopnosť napájania z batérie. Kábel napájacieho adaptéra umožňuje prístroju čerpať energiu skôr z elektrickej zásuvky než z batérie. To umožňuje batérii dobíjať sa a predchádzať vybíjaniu batérie počas prevádzky zariadenia.

Periférie pre fotoaparáty používajú kábel adaptéra na prepojenie s 10-pinovým konektorom pre príslušenstvo alebo iným typom rozhrania. Tento typ prílohy sa najčastejšie používa na pripojenie blesku k fotoaparátu, ale môže sa použiť aj napríklad na pripojenie zariadenia GPS k fotoaparátu. V oblasti počítačových periférií umožňuje sieťový napájací kábel typu samec-žena napájať externý počítačový monitor priamo do počítača, pričom zaberá menej elektrickej zásuvky .

Adaptérové káble, ktoré menia typ zástrčky, sa dodávajú v rôznych variantoch. Dva hlavné typy sú tie, ktoré jednoducho konvertujú jeden typ zástrčky na druhú a tie, ktoré robia konverziu, ale sú tiež určené pre veľmi špecifické pripojenie produktu. Príkladom prvého typu je kábel, ktorý konvertuje 20A zástrčku na 15A zástrčku a môže byť použitý v akejkoľvek situácii, v ktorej je potrebný. Príkladom druhého typu je kábel adaptéra kamery, ktorý konvertuje 10-pinový vstavaný konektor na 2-pinový systém, ale je špeciálne vyrobený na pripojenie fotoaparátu Nikon® k príslušnému motorovému pohonu.

Na rozdelenie možností jednej zásuvky, ktorá umožňuje prístup k viacerým konektorom, je možné použiť „multi-zásuvkový adaptérový kábel“. Tento typ kordu slúži podobnej funkcii ako výstupný pásik, ale namiesto toho, aby bol vytvorený v pevnej obdĺžnikovej krabici, sú výstupy na koncoch kordov.

Existuje celý rad zariadení, ktoré môžu čerpať energiu zo zapaľovača cigariet vozidla, s ohľadom na správny kábel adaptéra. Lokátory GPS môžu byť napríklad napájané a nabíjané týmto spôsobom, často s 12V adaptérom. Existujú aj adaptéry pre prenosné počítače, iPody®, MP3 prehrávače, mobilné telefóny, radarové detektory, prenosné kazety alebo CD prehrávače a boom boxy. Okrem toho sú pre vozidlá vyrobené rozbočovače adaptérov.