Čo je to subwoofer USB?

- Jun 04, 2019-

Univerzálna sériová zbernica (USB)   subwoofer   je periférne zariadenie, ktoré umožňuje notebookom a stolovým počítačom vytvárať nízkofrekvenčné zvuky. Niektoré počítačové reproduktorové systémy využívajú zvukový konektor typu line-out, hoci iní používajú port USB. Jeden typ subwoofera USB je zabudovaný v napájanom zosilňovači a audio výstupy typu TRS (Ring-Sleeve-Sleeve) pre externé reproduktory. Ďalší druh subwoofera USB je navrhnutý špeciálne pre použitie s notebookmi. Softvér sa zvyčajne používa na oddelenie vysokých a stredných tónov od nízkych tónov, takže prvý z nich môže byť odoslaný do vstavaných reproduktorov prenosných počítačov, zatiaľ čo druhý z nich je reprodukovaný periférnym zariadením USB.

Účelom subwoofera je vysielať nízkofrekvenčné zvuky v rozsahu približne 20-200 Hz (Hz). Zvuky, ktoré spadajú do tohto rozsahu, sa zvyčajne označujú ako   basy a zvukový systém, ktorý nie je schopný ich produkovať, môže znieť duto alebo cínovo. Jednoduché dvojkanálové stolové reproduktory a reproduktory prenosných počítačov často postrádajú dobrú basovú odozvu, takže niekedy môžete na zlepšenie reprodukcie zvuku použiť subwoofer USB.

Existujú dva hlavné typy subwooferov USB, ktoré môžu byť užitočné v rôznych situáciách. Jeden typ subwoofera USB je zabudovaný v napájanej zosilňovacej jednotke, ktorá zvyčajne poskytuje aj pripojenie pre dva alebo viac iných audio kanálov. Tieto systémy majú spravidla dva alebo viac rukávov alebo iné audio konektory, z ktorých každý môže byť použitý na pripojenie reproduktora. Ostatné systémy majú ďalšie konektory, ktoré umožňujú pripojenie ďalších vstupných zariadení. Tieto systémy používajú na riadenie subwoofera aj bežných reproduktorov signál USB, takže ich možno používať so stolovými aj prenosnými počítačmi.

Ďalší hlavný typ USB subwoofera je navrhnutý špeciálne pre prenosné počítače. Niektoré z týchto prenosných počítačov majú vynikajúce vstavané reproduktory, zatiaľ čo iné nemajú vôbec žiadnu basovú odozvu. Softvér sa zvyčajne používa na oddelenie nízkych tónov od zdroja zvuku, takže ich možno odoslať do subwoofera USB, zatiaľ čo zvyšok zvuku sa reprodukuje vstavanými reproduktormi. Keďže do periférie subwoofera sú smerované len nízke tóny, celková kvalita zvuku je stále trochu závislá od vlastností zabudovaných reproduktorov. Tieto subwooferové jednotky sú zvyčajne menšie a prenosnejšie ako plné systémy, ktoré obsahujú zosilňovač s napájaním a externé reproduktory pravého a ľavého kanálu.