Čo je to zosilňovač USB?

- Apr 15, 2019-

Existuje niekoľko rôznych zariadení, ktoré možno označiť ako zosilňovače univerzálnej sériovej zbernice (USB), vrátane stolových jednotiek, zosilňovačov slúchadiel a výkonnejších zariadení domáceho kina . V najzákladnejšom zmysle je zosilňovač USB zariadenie so vstupom USB, ktorý možno použiť na ovládanie reproduktorov. Stolné USB zosilňovače niekedy obsahujú vstavaný subwoofer a zvyčajne napájajú dva ďalšie reproduktory, aj keď sú k dispozícii aj zložitejšie systémy. Zosilňovače USB slúchadiel sú zvyčajne in-line zariadenia, ktoré majú konektor USB a konektor typu tip-ring-sleeve (TRS), hoci niektoré obsahujú ďalšie možnosti. Zosilňovače domáceho kina, ktoré sa dajú použiť s televízormi a inými zariadeniami, majú zvyčajne optické alebo koaxiálne konektory namiesto portov USB, hoci niektoré z nich obsahujú vstup univerzálnej sériovej zbernice, ktorý je kompatibilný s prenosnými prehrávačmi hudby, prenosnými počítačmi a stolnými počítačmi.

Zosilňovače sú zariadenia, ktoré sa používajú na zvýšenie výkonu signálov a nachádzajú sa v mnohých rôznych aplikáciách. V súvislosti so zvukovým zariadením sa zosilňovače používajú na zvýšenie výkonu zvukových signálov na pohon reproduktorov. Výkon audio signálu poskytovaného mnohými vstupnými zariadeniami nestačí na napájanie veľkých reproduktorov, takže tieto signály musia prechádzať cez zosilňovacie obvody. Pretože mnohé počítače a prenosné hudobné prehrávače sú schopné vysielať digitálne zvukové signály prostredníctvom rozhrania univerzálnej sériovej zbernice, v spojení s týmito zariadeniami možno použiť zosilňovač USB.

Jeden bežný typ USB zosilňovača je typicky určený pre použitie na ploche. Tieto zosilňovače majú zvyčajne len dva kanály zvuku a niekedy obsahujú ďalšie vstupné konektory pre digitálne alebo analógové zdroje. Niektoré stolové USB zosilňovače obsahujú vstavané subwoofery a majú dva alebo viac konektorov TRS pre jednotlivé reproduktory. Tieto systémy majú niekedy viac reproduktorových výstupov, napríklad zosilňovač 5.1 priestorového zvuku USB, ktorý je schopný produkovať päť diskrétnych kanálov popri kanáli nízkofrekvenčných efektov (LFE).

Ďalší podobný typ USB zosilňovača je určený predovšetkým pre použitie so slúchadlami. Tieto zosilňovače niekedy obsahujú okrem povinného vstupu USB a výstupu TRS aj súbor koaxiálnych vstupov a výstupov. Komplexnejšie jednotky, ktoré obsahujú dodatočné koaxiálne výstupy, môžu byť okrem primárneho použitia slúchadiel často používané ako desktopové zosilňovače. Niektoré z týchto jednotiek môžu používať batérie, aj keď výkon potrebný na spustenie týchto zosilňovačov je zvyčajne zabezpečený USB pripojením.

Väčšina zosilňovačov domáceho kina, ktoré obsahujú digitálne výstupy, používajú koaxiálne alebo optické konektory, ktoré nie sú priamo kompatibilné s USB. Niektoré jednotky však obsahujú vstup USB, ktorý umožňuje pripojenie prenosného prehrávača hudby alebo počítača. Tieto USB zosilňovače zvyčajne ponúkajú všetky rovnaké možnosti a funkcie ako iné domáce kino a môžu byť často použité na napájanie širšej škály reproduktorov ako iné USB kompatibilné zosilňovače.