Čo je teleobjektív?

- Jun 26, 2019-

Teleobjektív je objektív fotoaparátu navrhnutý tak, aby používateľom umožňoval snímanie dlhých ohniskových vzdialeností pomocou objektívu so skutočnou dĺžkou, ktorá je kratšia ako ohnisková vzdialenosť. Napríklad teleobjektív 400 mm nie je v skutočnosti 400 mm dlhý, na rozdiel od bežného objektívu 400 mm. Existuje mnoho dôvodov, prečo by ľudia mohli chcieť použiť tento typ objektívu, od potreby mať kameru, ktorá je ľahšie ovládateľná, ale napriek tomu je schopná snímať dlhé ohniskové vzdialenosti na želanie využiť špecifické vlastnosti týchto šošoviek ,

Keď ľudia počujú frázu "teleobjektív", často si myslia, extrémne dlhý objektív fotoaparátu. Niektoré teleobjektívy sú pomerne dlhé, ale nie je to tak, a dlhé objektívy nie sú vždy teleobjektívom. Tento termín sa týka šošovky veľmi špecifickej konštrukcie, nie konkrétnej dĺžky.

V teleobjektíve je objektív na prednej strane fotoaparátu, rovnako ako je tomu u iných fotoaparátov, ale na zadnej strane objektívu sa nachádza druhý prvok pred filmom, ktorý slúži na zväčšenie prednej šošovky. Tento druhý prvok účinne zvyšuje ohniskovú vzdialenosť kamery tým, že sa zdá, že prvá šošovka je vzdialenejšia ako v skutočnosti. Historicky, telephoto efekt bol niekedy dosiahnutý s použitím šošoviek umiestnených pred optickým nástrojom, ale dnes je štruktúra postavená priamo do objektívu.

Hlavným dôvodom použitia tohto typu objektívu je fotografovanie objektov na diaľku. Objektív s krátkou ohniskovou vzdialenosťou nedokáže zachytiť dobré zábery v diaľke. Čím dlhšia je ohnisková vzdialenosť, tým viac detailov môžete vidieť v diaľke. S teleobjektívom sa tiež vyskytuje určitý stupeň kompresie, pričom do zorného poľa sa umiestni viac objektov. So zmenšovaním ohniskovej vzdialenosti sa rozširuje hĺbka ostrosti, ktorá mení vzhľad a dojem obrazu.

Ľudia často chcú robiť snímky s dlhou ohniskovou vzdialenosťou, ako napríklad keď niekto na brehu chce fotiť lode. Šošovky potrebné na takéto fotografie však môžu byť veľmi dlhé a ťažkopádne. Vďaka nemu je kamera ťažko ovládateľná a tiež zaťažujú držiak objektívu a môžu ho poškodiť. Teleobjektív umožňuje fotografom mať to najlepšie z oboch svetov vo forme dlhej ohniskovej vzdialenosti a kratšieho objektívu.