Čo je to červená katóda?

- Jul 04, 2019-

Katódová technológia sa objavuje v mnohých svetelných a obrazovkových produktoch; červená katóda označuje vlastnú osvetľovaciu technológiu nazývanú fluorescenčnú lampu so studenou katódou (CCFL). Jedná sa o typ žiarivkovej svetelnej lišty, ktorá jasne svieti a ponúka desivý efekt pre aplikácie svetelného dizajnu. Bežne sa vyskytuje v oblasti modelovania prípadu alebo modifikácie počítačových skriniek s oknami, zhotovenými rezmi a osvetlenými komponentmi. Na rozdiel od neónových trubíc, tieto svetlá nepoužívajú žiadne vykurovacie vlákno a spaľujú mnohokrát jasnejšie a spoľahlivejšie ako žiarovky. CCFL môžu bežať na 12-voltových vstupoch, minimalizujúc prúd cez menič, ktorý je zvyčajne súčasťou napájacích zdrojov v súpravách na priame použitie.

Fluorescenčná lampa sa rozsvieti vytvorením vysokého napätia medzi elektródami parami ortuti; výsledný plazmový oblúk emituje ultrafialové žiarenie, ktoré excituje sklenený povrch ošetrený fosforom. Fosfor môže byť spracovaný farbivami na vytvorenie vlnových dĺžok vybraných svetelných prenosov. Okrem toho puzdrá z akrylových rúrok zosilňujú typy farieb. Červená katóda, ktorá je vyhľadávanou farbou, sa však dokázateľne ťažko získala ako prirodzená vlnová dĺžka; Mnohé takzvané červené katódy musia byť farebne korigované použitím farebných rukávov alebo filmu. Preferencia červených katód, ktoré sa skutočne javia ako oranžové alebo ružové, vytvorilo trh pre skutočné červené CCFL.

Červené katódové CCFL môžu získať sfarbenie prostredníctvom triband fosforovej aplikácie, farebného skla alebo prídavných filtrov. Katódy poskytujú kompaktnú veľkosť a nízku spotrebu energie. Ich dramatické svetelné efekty sa objavujú na vývesných štítoch, interiéri a hračkách. Tieto dlhotrvajúce, spoľahlivé lampy prichádzajú v rôznych dĺžkach rúrok a konfiguráciách a môžu byť prispôsobené špecifikáciám užívateľov. Jednoduchá inštalácia a pridané funkcie, ako napríklad schopnosť pulzovať zvukom a hudbou, robia z týchto svetiel atraktívnu súčasť rôznych aplikácií kreatívneho osvetlenia.

Riedšie, svetlejšie a dlhšie než neónové trubice, červené katódové lampy majú tiež nevýhody. Nesmú dosahovať maximálny jas až po niekoľkých hodinách používania. Zosilňovacie transformátory poskytujú požadované napätie, ktoré môže privádzať teplo do svojho okolia, typicky počítačového skrine. Chybné komponenty alebo výrobné procesy môžu zvýšiť riziko zlyhania a dokonca aj požiaru. Všadeprítomnosť produktov svetelných diód (LED) ponúka v porovnaní s inými zariadeniami polovodičovú prevádzku pri nižšom napätí a intenzite s relatívne nižším čistým teplom a tieto zariadenia sú ľahko dostupné v mnohých žiaducich farbách, vrátane skutočnej červenej.

Typická červená katóda CCFL prenáša svetlo pri distribúcii spektrálnej energie medzi asi 570 až 700 nanometrov (nm), s priemerom asi 630 nm; to znamená, že je to širšia a viac žltkastá krivka na svetelnom spektre. Jedna variácia je hlbšia, rubínovo červená vlnová dĺžka, pričom distribúcia klesá užšie medzi 620 a 700 nm, s priemerom okolo 650 nm. Dlhé, tenké katódové trubice sú ľahko ukryté vo vnútri okrajov a kútov pre dramatický efekt a invertory sa môžu pripojiť s takmer ľubovoľným zdrojom 12V. S mnohými výhodami oproti neónovým a žiarovkovým osvetleniam, tieto lampy vylepšujú autá, motocykle a viac s dramatickým, farebným osvetlením.