Čo je rádiový klobúk?

- May 22, 2019-

Rádiový klobúk je typ elektronického zariadenia, v ktorom a   prijímač   a súprava slúchadiel je postavená ako súčasť klobúku alebo helmy. Prvé zariadenie, ktoré obsahovalo rádiový prijímač ako súčasť kusu pokrývok hlavy pre verejný predaj a použitie, bolo v podstate prilba, ktorá obsahovala hlavovú kapelu so slúchadlom a vnútorným obvodom na príjem rozhlasového vysielania. Modernejšie verzie zvyčajne využívajú pohodlnejšie klobúky ako prilby. Moderný rádiový klobúk je zvyčajne navrhnutý ako čiapka alebo baseballová čiapka a obsahuje slúchadlá a ovládacie prvky na príjem rozhlasových staníc.

Tiež nazývaný helma rádio, rádio klobúk je v podstate kus prenosné pokrývky hlavy navrhnuté tak, aby rádio prijímač a zariadenia na prehrávanie zvuku. Originálne helmové rádio bolo postavené ako dreňová helma a predstavené v roku 1949 ako Man-from-Mars Radio Hat. Na prednej strane prilby sa nachádzala dvojica vákuových elektróniek a mal malý gombík tunera, ktorý sa dal použiť na nastavenie prijímanej stanice. Na zadnej strane sa nachádzala aj okrúhla anténa, ktorá bola schopná prijímať vysielanie až do vzdialenosti 20 km (asi 32 km).

Tento rádiový klobúk obsahoval iba jeden slúchadlový reproduktor pripojený k hlavovému popruhu na vnútornej strane prilby. Použil externý zdroj energie pripojený k klobúku pomocou drôtu, ktorý mohol držať vo vrecku nositeľ klobúka. Modernejšie verzie rádiového klobúka sa rozšírili o tento skorší dizajn a umožňujú väčšiu kontrolu a pohodlie pri používaní klobúka. Tieto rádio klobúky sú zvyčajne navrhnuté do pohodlnejšie klobúky, ako sú čiapky alebo klobúky baseballu a nezahŕňajú vákuové trubice, ako menšie tranzistory boli zavedené a sú pomerne cenovo dostupné.

Moderný rádiový klobúk môže obsahovať dva reproduktory, jeden, ktorý zakrýva každé ucho, a často má ovládače na nastavenie prijímanej stanice a hlasitosti na strane klobúka. Menšie batérie boli zavedené ako napájacie zdroje pre tieto klobúky, čo odstraňuje potrebu samostatného akumulátora a neporušených vodičov. Tieto klobúky môžu prísť v rôznych štýlov a farieb, v závislosti na výrobcovi. Niektoré z týchto klobúkov možno dokonca prispôsobiť a objednať s logom imprinted na nich, zvyčajne pre populárny športový tím.