Čo je to NiCd batéria?

- Apr 11, 2019-

Batéria NiCd je batéria, ktorá ako svoje elektródy používa nikel a kadmium . To je všeobecne vyslovované blízko-cad , aj keď mnoho ľudí tiež jednoducho povedať nikel kadmium . Je dôležité poznamenať, že hoci Ni a Cd sú chemické symboly pre čisté prvky, NiCd batéria skutočne používa oxid nikelnatý a kovový kadmium vo svojej prevádzke. Batéria NiCd je jedným z najčastejšie používaných typov nabíjateľných batérií a je široko používaná v spotrebiteľských aplikáciách.

Väčšina primárnych článkov používaných v batériách má nominálny potenciál 1,5 V, ktorý je vyšší ako u NiCd batérie, ktorá je 1,2 V. Väčšina primárnych článkov má však tiež premenlivé napätie, ktoré sa znižuje, keď batéria vynakladá svoj náboj. Vo väčšine batérií to môže byť tak nízke, ako 0,9V, zatiaľ čo NiCd batéria stráca veľmi malý bunkový potenciál, pretože beží dole, takže aj keď sa blíži úplnej strate náboja, stále generuje okolo 1,2V. Výsledkom je, že väčšina zariadení určených na prevádzku na batériách môže používať NiCd batérie aj pri menšom menovitom potenciáli.

Hoci mnohí ľudia sa o batérii NiCd dozvedeli len v posledných rokoch, prvýkrát sa vyrobili v roku 1899 vo Švédsku. V Spojených štátoch, Thomas Edison vyrába nikel-železo batérie nie dlho po, ale to nebolo až do polovice-1940, že NiCd batéria začala vyrábať v Spojených štátoch. Vzhľadom na vyššie náklady však olovené batérie zostali dominantným typom batérií v Spojených štátoch až do 90. rokov.

Počnúc v 80-tych rokoch minulého storočia sa nabíjateľná NiCd batéria stala populárnejšou, keďže dobíjacie batérie vo všeobecnosti našli zvýšenú popularitu. Počas 80. rokov a začiatkom 90. rokov dominovali NiCd batérie na dobíjateľnom trhu, keď na trhu sa začali zvyšovať lítiové i nikel- metalhydridové batérie (NiMH). V posledných rokoch, nikel-metal hydrid ohromil popularitu NiCd batérií, ktoré nie sú vidieť takmer tak často, ako kedysi boli.

Aj keď v 90-tych rokoch minulého storočia začali lítium-iónové batérie hľadať veľký trh vo vlastných dobíjateľných batériách pre veci, ako sú notebooky, batérie NiCd zostali populárne. To bolo do značnej miery kvôli rozdielu v tom, ako dva typy batérií zvládajú úplnú stratu nabitia. Aj keď lítium-iónová batéria v podstate nedokáže úplne zvládnuť stratu nabitia, batéria NiCd sa môže úplne vybiť pre dlhodobé skladovanie a stále sa dobíja v bezchybnom stave. NiCd batérie sú tiež schopné cyklovať viac ako väčšina iných typov batérií, a môžu nabíjať rýchlejšie ako mnoho iných typov batérií.

Nikel-metalhydridové batérie sú primárnym konkurentom NiCd batérie a v mnohých oblastiach ich značne zastarali. Batéria NiMH je lacnejšia, menej toxická a vo všeobecnosti má vyššiu kapacitu ako porovnateľná batéria NiCd, čo z nej robí lepšiu voľbu pre mnohé aplikácie. Jedinou z výhod NiCd batérií oproti NiMH je, že ich samovybíjací výkon je omnoho nižší, takže pre aplikácie, kde musia batérie vydržať dlhú dobu a používa sa malé množstvo aktívneho ťahu, môžu byť NiCd batérie. výhodnejšie. Napríklad, televízne diaľkové ovládače, ktoré používajú veľmi málo aktívnej elektriny, často používajú NiCd batérie namiesto NiMH batérií, ktoré by pasívne klesali rýchlejšie.