Čo sú mechanické hodiny?

- Mar 13, 2019-

Jeden starší kus technológie, ktorý nestratil popularitu v dnešnom digitálnom veku je mechanické hodiny. Naša fascinácia hodinami spočíva v ich mechanickej zložitosti spolu s ich presnosťou. Dobre vytvorený rad dielov umožňuje mechanické hodiny na meranie a zobrazenie denného času s veľmi rôznym stupňom štýlu. Tieto hodiny začali objavovať okolo 1500s, a boli zdokonalené do svojich moderných foriem od tej doby.

Najznámejšou súčasťou mechanických hodín je jeho tvár. Štandardný hodinový ciferník je okrúhly a pozostáva zo značiek, ktoré označujú dvanásť hodín dňa. Ruky hodín sú tiež na tvári a ukazujú na hodiny, minúty a sekundy, aby ste určili konkrétny čas. Hoci toto je štandardné nastavenie pre tvár mechanických hodín, existuje aj neobmedzené množstvo variácií hodín, ktoré sú navrhnuté tak, aby zobrazovali čas jedinečnými a rôznymi spôsobmi.

Vnútri základného mechanického hodiniek je ozubený prevod, ktorý je navrhnutý tak, aby otáčal rukami hodín s presným tempom, aby sa udržal čas. Sú poháňané dvoma základnými prvkami, ktorými sú hlavná sila a kyvadlo. Pružina môže byť navinutá ručne pomocou kľúča, a keď sa odvíja, spôsobuje to, že ozubené kolesá sa otáčajú a pohybujú rukami hodín. Kyvadlo mechanických hodín je navrhnuté tak, aby sa pohybovalo tam a späť rovnakou rýchlosťou, aby sa zaručilo, že ruky sa budú pohybovať rovnomerným tempom.

Christian Huygens vynašiel prvé kyvadlové hodiny v roku 1656. Zistil, že využitím prirodzeného pohybu kyvadla, ktoré bude oscilovať pri presnej rýchlosti, by mohol udržať rýchlosť hodín v pohybe oveľa presnejšou rýchlosťou. Niektoré z jeho neskorších pokrokov v prevodovkách a pružinách hodín sa dnes používajú v mnohých náramkových hodinkách. Iní vynálezcovia ďalej zdokonalili kyvadlovú zložku tak, aby sa pohybovala ešte presnejšou rýchlosťou, čím sa umožnilo, aby hodiny udržiavali správne časy ešte dlhšie.

Existuje mnoho veľmi veľkých hodín, ako je kultový Big Ben v Londýne, Anglicko. Veľké hodiny, ako je tento, vytvárajú presný čas aj napriek ich obrovským častiam a sú obľúbené pre svoju estetickú hodnotu. Ďalším populárnym typom mechanických hodín sú jedinečne rozpoznateľné hodiny , známe pre svoje vysoké drevené puzdro. Mechanické rímsové hodiny sú stále menšie, zvyčajne sú dosť ľahké na to, aby sa jedna osoba mohla pohybovať, môže byť zobrazená prakticky kdekoľvek a môže prísť v širokej škále jedinečných štýlov. Jeden z týchto menších hodín je kukačkové hodiny , ktoré obsahujú vtáka do jeho mechaniky, ktorá je navrhnutá tak, aby „vyskočila“ a oznamovala čas sériami tweety každú hodinu alebo pol hodiny.