Čo je to prenosný počítač?

- Dec 26, 2018-

V elektronike môže byť invertor definovaný ako zariadenie na konverziu jednosmerného prúdu (DC) na striedavý prúd ( AC ). Príkladom meniča je adaptér používaný v autách na premenu napätia zapaľovača nízkeho napätia (DC) na sieťové ekvivalentné napätie (AC). To umožňuje používanie mnohých typov domácich elektrických zariadení na ceste. V prenosnom počítači sa často používa menič na osvetlenie obrazovky počítača.

Invertor prenosného počítača je malá doska s obvodmi , zvyčajne o veľkosti pera. Vnútorne je prenosný počítač s nízkym napätím, s výnimkou obrazovky, ktorá používa podsvietený displej z tekutých kryštálov (LCD). Bez striedavého meniča a žiarovky, ktorá by mohla fungovať, by obrazovka bola príliš slabá, aby sa správne zobrazila. Ovládaním výstupu meniča môže laptop prispôsobiť jas displeja. Niektoré typy invertorov prenosných počítačov dokážu automaticky urobiť pomocou malého snímača, aby zistili, aký je jasný priestor, a zodpovedajúcim spôsobom upravuje ich výkon.

Displeje LCD v tradičných prenosných počítačoch sú osvetlené jednou alebo dvoma tenkými fluorescenčnými žiarovkami, ktoré vyžadujú vyššie napätie ako zvyšok počítača. Invertor je obyčajne umiestnený v blízkosti lampy, pričom jeho napájacie vodiče zostávajú čo najkratšie a zabraňujú zbytočnému prechodu cez iné časti stroja. Menej často obyčajne niektoré notebooky používajú biele svetlo vyžarujúce diódy (LED), ktoré poskytujú podsvietenie. Tieto notebooky nevyžadujú vôbec žiadny invertor, pretože LED diódy môžu získať svoju energiu priamo z základnej dosky notebooku.

Rovnako ako pri každom elektronickom zariadení, môže dôjsť k poruchám v meničoch prenosných počítačov, najmä po dlhých rokoch používania. Bežné príznaky zahŕňajú blikanie obrazovky zapnuté a vypnuté, obrazovka, ktorá sa zdá byť príliš slabo čitateľná a dokonca niekedy slabý bzučiaci šum. Treba poznamenať, že existujú aj iné možné príčiny všetkých týchto príznakov, ktoré najlepšie diagnostikuje technik prenosného počítača alebo iný kvalifikovaný odborník. Ak sa zistí, že je poškodený, môže byť invertor meniča zvyčajne vymenený.

Každý model notebooku bude mať špecifický dizajn meniča a vo všeobecnosti nie je zameniteľný. Výmena meniča je relatívne rýchly a lacný fix a je zvyčajne nákladovo efektívnejší ako jeho oprava. Proces výmeny jednoducho zahŕňa odstránenie rámčeka obrazovky, odpojenie starého meniča a jeho nahradenie novým. Menič prenosného počítača nesie výstražné znamenie vysokého napätia a mal by ho nahradiť iba kvalifikovaný odborník za staticky kontrolovaných podmienok.