Čo je to GPS anténa?

- Mar 08, 2019-

Anténa GPS je zariadenie, ktoré pomáha zvyšovať príjem signálu na jednotku GPS bez ohľadu na to, či ide o samostatnú jednotku alebo vloženú jednotku. Často sa anténa GPS používa v situácii, keď samotná jednotka GPS je nejakým spôsobom odstránená z čiary pohľadu na oblohu, ako v aute, aby pomohla GPS „vidieť“ oblohu bez toho, aby sa musela pohybovať. GPS antény môžu byť zakúpené pre celý rad rozpočtov, alebo lacnejšie domáce verzie môžu byť vyrobené s pomerne bežnými komponentmi.

GPS, alebo Global Positioning System , je satelitný systém pôvodne vyvinutý Ministerstvom obrany Spojených štátov. Využíva viac ako dve desiatky satelitov obiehajúcich okolo Zeme, aby umožnili prijímačom na zemi alebo na oblohe presne povedať, kde sú, tým, že prijímajú hlavy z viacerých satelitov. Pomocou tohto umiestnenia môžu zariadenia detekovať nielen zemepisnú šírku a dĺžku, ale aj nadmorskú výšku a dokonca aj smer a rýchlosť. Po celé roky, GPS bol vyhradený pre vojenské použitie v Spojených štátoch, ale po smernici prezidenta Reagana v roku 1983 sa stal otvorený pre civilné použitie.

Civilná GPS obsahuje určité obmedzenia, ktoré vláda USA zaviedla, aby sa zabezpečilo, že nepriateľské sily nebudú používať technológiu v raketách. Výsledkom je, že spotrebiteľský GPS nie je schopný prevádzky pri pohybe na viac ako 515 m / s pri viac ako 60 000 stopách (18 km). Počas osemdesiatych a deväťdesiatych rokov sa GPS používal predovšetkým v komerčných cestách, ako sú rybárske lode, lietadlá alebo geografické zisťovanie. Koncom deväťdesiatych rokov začal získavať popularitu pre spotrebiteľov pre pešiu turistiku alebo pre jazdu, a nové tisícročia autá boli vybavené vstavaným GPS, aby smery jazdy, a mobilné telefóny začali mať zahrnuté GPS pre smery a umiestnenie.

Jednotka GPS má zabudovanú anténu, ktorá je zvyčajne dosť malá a nachádza sa vo vnútri jednotky. Aj keď to bude pravdepodobne fungovať v ideálnych podmienkach, napríklad keď sa v púšti pohybujú pomalými rýchlosťami alebo zostanú v pokoji, nemusí to fungovať rovnako ako človek, ktorý by sa chcel snažiť o viac okolností. Jednotka GPS má rád jasný a nerušený výhľad na oblohu, aby najlepšie prijímala mikrovlnné signály, ktoré jej umožňujú komunikovať so satelitmi. Pre jednotky GPS vo vnútri auta to môže byť problematické, takže často sa použije externá GPS anténa, namontovaná na vonkajšej strane vozidla pomocou magnetu a pripojená k samotnej jednotke pomocou kábla.

V situáciách, ako je ťažké baldachýn kryt pri turistike, malá GPS anténa zabudovaná do spotrebnej jednotky tiež nemusí byť schopný ideálne komunikovať so satelitmi. V tomto prípade väčšia, vyspelejšia anténa GPS pomáha jednotke prekonať environmentálne výzvy a poskytnúť jasný signál. Podobne, pohyb pri vysokých rýchlostiach môže prekonať menšiu, menej sofistikovanú anténu a externé zariadenie môže zosilniť signál.

Existuje množstvo rôznych typov antén GPS, pričom najobľúbenejšie sú náplasti a štýly Quad Helix. Obidve sú približne rovnako účinné, hoci mnohí ľudia považujú štvorhrannú skrutkovicu za trochu citlivejšiu. Iné typy antén zahŕňajú mikroprúžky, z ktorých náplasť je jedna konfigurácia, planárne krúžky a špirálové špirály.