Aké faktory ovplyvňujú cenu smartfónu?

- Apr 03, 2019-

Cena smartfónu môže byť ovplyvnená celým radom faktorov, ako je napríklad značka a doba, počas ktorej bolo konkrétne zariadenie na trhu. Možnosť použitia zariadenia v medzinárodnom meradle môže ovplyvniť aj jeho cenu. Ak má zariadenie kameru s vysokým rozlíšením a veľa úložnej kapacity, bude pravdepodobne stáť viac ako jednotka bez menej významných funkcií. Tí jednotlivci, ktorí sú ochotní vstúpiť do zmluvy, však môžu byť schopní získať smartfón s požadovanými vlastnosťami za výhodnú cenu alebo zadarmo.

Značka môže mať veľký vplyv na cenu smartfónu. Niektoré spoločnosti si vybudovali reputáciu medzi spotrebiteľmi, ktorí im poskytujú určitý status osobnosti. Spotrebitelia môžu očakávať uvoľnenie nových produktov a takéto správy môžu dokonca priniesť novinky. Keď je značka spoločnosti schopná vytvoriť tento typ senzácie, má tendenciu viac predávať svoje zariadenia za prémiové ceny. Tie značky, ktoré sa pokúšajú vstúpiť na trh so smartfónmi, musia vo všeobecnosti ponúkať svoje produkty menej, až kým nedôjdu k dôvere spotrebiteľov.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvní, koľko spotrebitelia platia, je novosť smartfónu. Keď sú zariadenia prvýkrát uvoľnené, majú často lepšie vlastnosti a schopnosti ako tie, ktoré sú už na trhu. Novšie smartphony preto možno predávať za vyššie ceny. S cieľom prilákať spotrebiteľov na staršie modely sa ich ceny často znižujú.

Mnohé smartphony nebudú fungovať mimo krajiny alebo regiónu, kde boli zakúpené. Pre mnoho ľudí to nepredstavuje problém, pretože necestujú medzinárodne alebo to robia len zriedka. Jednotlivcom, ktorí pravidelne cestujú do zahraničia, môže byť potrebné zakúpiť si smartphone, ktorý bude fungovať v mnohých krajinách, a táto schopnosť má tendenciu zvyšovať náklady.

Zhromažďovanie a zdieľanie obrázkov je bežnou súčasťou zážitku smartfónu pre mnohých používateľov. Dôležitým faktorom pre mnohých ľudí je preto kvalita fotoaparátu. To je tiež ten, ktorý môže zvýšiť náklady na ich zariadenia. Tí s najvyšším rozlíšením, často vyjadrení v megapixeloch, majú tendenciu byť drahší.

Cena Smartphone je ovplyvnená množstvom pamäte, ktorú má zariadenie. Meranie pamäte je vo všeobecnosti uvedené v gigabajtoch (GB) a čím vyšší je počet GB, tým viac bude telefón pravdepodobne stáť. Táto skladovacia kapacita pre mnohých jednotlivcov stojí za vyššie ceny, pretože sa spoliehajú na svoje smartfóny, aby si uchovávali značné množstvo údajov a umožnili im používať širokú škálu aplikácií.

Servisné plány sú často spojené s cenou smartfónu. Tento faktor sa značne líši v závislosti od poskytovateľa služieb . Niektoré spoločnosti hlboko diskontujú ceny smartfónov, ak sú jednotlivci ochotní podpísať alebo obnoviť dlhodobé zmluvy. V niektorých prípadoch môžu byť niektoré smartphony sprístupnené bezplatne, ak sa takýto záväzok vykoná.