Aké sú rôzne typy konektorov USB?

- Nov 16, 2018-

Väčšina používateľov počítačov pozná všeobecnú sériovú zbernicu (USB), ktorá sa stala najbežnejším spôsobom pripojenia periférnych zariadení k počítaču. Vaša myš, tlačiareň, digitálny fotoaparát, skener a iné zariadenia sa pravdepodobne pripoja k počítaču prostredníctvom portu USB. Mnohé pamäťové zariadenia, ako sú prenosné pevné disky, flash disky a čítačky pamäťových kariet, sa tiež pripájajú k počítaču cez USB.


Konektory USB umožňujú pripojiť zariadenie k počítaču pomocou rozhrania USB. Na pripojenie zariadenia k počítaču sa používa dlhý kábel. Zvyčajne sú konektory na každom konci kábla úplne odlišné, čo znamená, že je potrebné vedieť, ktorá z nich ide do vášho počítača a ktorá sa zasunie do zariadenia.


Väčšina káblov USB má dva typy konektorov, jeden na každom konci. Konektor typu A je na konci, ktorý sa pripája do počítača. Tieto sú široké a ploché, s vnútorným plastovým kusom, ktorý zabraňuje tomu, aby ich používateľ zasunul hore nohami. Väčšina používateľov je na svojich počítačoch oboznámená s typmi portov USB typu A, keďže ich prakticky každý periférny prístroj na trhu ich používa. Napríklad tlačiarne, skenery a digitálne fotoaparáty sa pripojujú k počítačom pomocou kábla USB. Jednotky USB, ktoré sú malé mobilné zariadenia na ukladanie dát, majú zvyčajne konektory typu A na jednom konci, ktoré sa pripájajú priamo do USB portov počítača.Druhý z najbežnejších typov týchto konektorov má o niečo viac štvorcového tvaru, aj keď je z dvoch rohov vyrezaný zárez, aby sa ubezpečil, že ho používateľ vloží správne. Toto je známe ako konektor USB typu B a zvyčajne sa zapája do periférneho zariadenia. Napríklad väčšina tlačiarní a skenerov má porty pre konektory typu B.

Ostatné typy konektorov USB sa stávajú čoraz bežnejšími. Väčšina novších mobilných telefónov a digitálnych fotoaparátov používa typ konektor Mini-B, ktorý je tvarovaný ako konektor typu B, s výnimkou menšieho. Tie sú vhodné najmä pre malé zariadenia, ktoré nemajú priestor pre port USB v plnej veľkosti. Veľa mobilných telefónov, digitálnych fotoaparátov a PDA je vybavené káblom USB s konektorom typu A na jednom konci a konektorom Mini-B na druhom konci.

K dispozícii sú aj konektory Mini-A. Tieto zariadenia sa zvyčajne používajú na zariadeniach typu On-The-Go (OTG), ktoré sa musia navzájom pripájať, a nie k počítaču. Rovnako ako konektory Mini-B USB bol vyvinutý Mini-A, pretože prístroje boli príliš malé na to, aby ponúkali port typu A v plnej veľkosti.

Porty konektorov USB sa teraz nachádzajú na takmer akomkoľvek počítači. Pretože sa stal takým bežným spôsobom pripojenia periférnych zariadení k počítaču, porty USB sa často nachádzajú na pohodlnejších miestach, než kedy boli. Zatiaľ čo stolové počítače majú stále USB porty na zadnej strane veže, kde je ťažké ich pristupovať, teraz ich majú aj na prednej strane veže, zvyčajne pod diskovými jednotkami. Notebooky majú zvyčajne dva alebo tri porty USB na pravej strane laptopu, kde je potrebné pripojiť myš, zatiaľ čo niektoré notebooky majú na každej strane jeden alebo dva USB porty, aby boli ľahšie prístupné.