Aké sú rôzne typy mobilných MMO?

- Feb 18, 2019-

Existuje veľa rôznych typov mobilných masívnych hier pre viacerých hráčov ( MMO ), od titulov zameraných na príležitostné hry až po ostatných, ktorí sú vhodní pre tradičné trhy. Najstaršie mobilné MMO boli veľmi obmedzené ako v hre, tak aj v grafike, ale moderné mobilné zariadenia sú schopné ponúknuť širší okruh skúseností. Niektoré mobilné MMO sú založené na príležitostných herných rozbočovačoch, ktoré fungujú ako on-line komunity, čo umožňuje ľuďom konkurovať v rôznych hrách, ktoré majú tendenciu byť pomerne krátke a jednoduché. Ďalšie mobilné hry majú viac spoločného s tradičnými MMO a pre telefóny a tabletové zariadenia sú k dispozícii aj masívne multiplayerové online hry na hranie rolí (MMORPG).

Termín "masívne multiplayer online" sa vzťahuje na triedu hier, ktoré sú navrhnuté tak, aby umožnili veľkému počtu ľudí naraziť, často v nejakom type pretrvávajúceho sveta. To v podstate znamená, že herný svet bude pokračovať aj po tom, ako sa ľudia odhlásia. Tieto typy hier existovali od roku 1980 na proprietárnych on-line platformách, aj keď v systémoch časovo vymedzených univerzít sa už darili skoršie príklady. Mnoho prvých MMO bolo prehrávaných na osobných počítačoch (PC), aj keď boli zavedené MMO založené na konzolách spolu s dostupnosťou pripojenia k internetu pre tieto systémy. Mobilné MMO boli neskôr možné s nárastom výkonnosti spracovania, zobrazovacích schopností a rýchlosti prenosu internetových dát mobilných telefónov.

Mobilné MMO sa dajú rozdeliť do dvoch základných kategórií príležitostných a tradičných hier, hoci v tejto oblasti hier existuje veľa pokračujúcich inovácií. Niektoré neformálne mobilné MMO sú založené na jednej hre, ktorá sa dá zdvihnúť a hrať na krátke časové obdobie. Ostatné sú založené okolo komunitných hubov, kde sa hráči môžu stretnúť a hrať širokú škálu rôznych neformálnych hier. Niektoré z týchto príležitostných MMO sú založené na prehliadači, zatiaľ čo iné vyžadujú prevzatie aplikácie.

Existuje aj množstvo mobilných MMO, ktoré majú viac spoločného s tradičnými masívnymi hrami pre viacerých hráčov založených na PC. Niektoré z týchto hier sú v skutočnosti portované verzie počítačových hier, zatiaľ čo iné sú v podstate klony, ktoré majú skopírovať vzhľad a funkčnosť úspešných PC MMO. Najstaršie mobilné MMO boli mobilné verzie MMORPG založené na PC, hoci grafika a hrateľnosť boli zvyčajne zjednodušené. Moderné mobilné telefóny a tabletové počítače sú schopné produkovať grafiku a hrateľnosť, ktoré sú oveľa bližšie k úrovniam očakávaným z PC MMORPG.

Ďalšia kategória MMO, ktorá nie je možná na iných platformách, využíva unikátny súbor funkcií, ktorý predstavuje platforma mobilného telefónu. Niektoré z týchto MMO používajú systémy podobné geocachingu, kde je hranie diktované alebo zmenené fyzickou polohou hráča. Tieto MMO môžu umožniť ľuďom v rovnakej oblasti súťažiť s cieľom nájsť v hre objekty, ktoré sú viazané na súradnice v reálnom svete.