Aké sú rôzne typy zosilňovacích káblov?

- Apr 22, 2019-

K dispozícii je široká škála zosilňovacích káblov pre rôzne konzoly a zosilňovacie zariadenia. Väčšina nastavení PA vyžaduje kombináciu rôznych zosilňovacích káblov, aby systém bežal. Najbežnejšími typmi sú štvrť-centimeter, patch, XLR a speakon káble.

Štvrť-palcové (polovica-centimeter) káble sú najbežnejšou formou a hudobníci a zvukoví inžinieri ich používajú pre gitary, nástroje a zosilňovače. Často najlacnejšie kábel k nákupu, sú k dispozícii ako v maloobchodných predajniach a on-line. Na zásuvných konektoroch sú samce a samce. Štvrť-palcové (polovica-centimeter) káble prichádzajú v množstve dĺžok s rôznymi nátermi a odolnosť proti hluku izolácie. Hlavnými typmi týchto šnúr sú guma, ohybný plast alebo povlak podobný lanu na ochranu vnútorných vodičov.

RCA patch káble sú navrhnuté tak, aby poskytovali hladký tok signálu do zosilňovačov. Pracujú tiež na znížení vyžarovaného hluku a nežiaducich frekvencií. RCA patch káble majú na každom konci dva 1/8-palcové (štvrť-centimeterové) konektory. Jedná sa o modernejší a efektívnejší kábel v porovnaní so staršími káblami zosilňovačov s otvorenými káblami, ktoré sú upnuté do stereo alebo zosilňovača. RCA patch káble sa nesmú zamieňať s tradičnými patch káblami, ktoré majú telefónny konektor.

To sú tiež rovnaké rodiny káblov, ktoré by sa mohli spustiť z prehrávača iPod do domáceho stereo systému. Jeden koniec má 1/8-palcový (štvrť-centimeter) jack pre iPod, zatiaľ čo druhý koniec má dva-hrot plug-in - jeden červený a jeden biely. Tieto majú často poniklované konce a bežia od troch stôp (jeden meter) do 25 stôp (8 metrov) alebo viac.

Kým XLR káble sú štandardným plug-inom pre mikrofóny, hrajú tiež dôležitú úlohu v zapojení PA zostavy. XLR káble sa bežne používajú na pripojenie výkonových zosilňovačov k zmiešavacej doske. Tieto kratšie XLR káble majú jednu samicu a jednu samičiu stranu a používajú sa na napájanie mnohých mikrofónov na pódiu.

Káble Speakon majú veľké plastové konce a bezpečne sa zapájajú do reproduktorov a zosilňovačov. Sú preferovaným káblom zosilňovača pre pripojenie reproduktorov a monitorov so zosilňovačmi. Speakon káble sú hrubšie ako ostatné. Niektoré menej populárne zosilňovacie káble obsahujú banánové káble, ktoré majú dvojpólové zakončenia používané na spustenie zosilňovača do reproduktorov. Súpravy zosilňovačov audia do auta môžu používať vlastné zosilňovacie káble odlišné od vyššie uvedených a môžu byť zahrnuté spolu s pôvodným nákupom.