Aké sú rôzne úrovne LED napájania?

- May 15, 2019-

Svetelné diódy (LED) sú jednou z najbežnejších foriem elektrického osvetlenia na svete. Používa sa vo všetkom od ručných elektronických prístrojov až po masívne svetlá, ktoré možno vidieť z veľkých vzdialeností. Existujú tri rôzne úrovne výkonu LED: miniatúrne, stredné a vysoké. LED osvetlenie má mnoho výhod oproti tradičným osvetľovacím systémom, ale má aj svoje nevýhody.

LED svetlá sú malé žiarovky, ktoré vydávajú intenzívne svetlo. Stoja samostatne ako jednotlivé svetlá, ale často sú zoskupené, aby poskytli jasnejší zdroj. Čím vyšší je výkon LED, tým jasnejšie je aj svetlo. Svetlá boli vynájdené v šesťdesiatych rokoch a pôvodne poskytovali iba červené svetlo, ale vyvinuli sa do plného farebného spektra.

Najmenší a najmenej jasný typ LED napájania sú miniatúrne LED svetlá. Táto úroveň výkonu sa obyčajne skladá z jednej LED žiarovky a nie je určená na to, aby poskytovala svetlo, pomocou ktorého je možné vidieť. Namiesto toho miniatúrna LED dióda funguje normálne ako osvetlenie displeja, napríklad indikuje, kedy je niečo zapnuté. Napríklad elektronické zariadenia od kávovaru až po televízor často umožňujú užívateľovi vedieť, že zariadenie sa používa s osvetleným svetlom LED.

Ďalším krokom vo výkone sú LED žiarovky strednej triedy. Tieto svetlá často poskytujú dostatok svetla pre ľudské oko, aby videli, ale všeobecne sa nepoužívajú na zabezpečenie osvetlenia. Namiesto toho sa používajú ako upozornenia a v prípade potreby poskytujú slabú viditeľnosť. Niektoré príklady stredného rozsahu LED osvetlenia by boli automobilové zadné svetlá, núdzové osvetlenie lietadiel a osvetlenie palubnej dosky automobilu.

Vysokovýkonné svetlá sú najjasnejšie na stupnici výkonu LED. Jedno vysoko výkonné LED svetlo môže poskytnúť toľko svetla ako žiarovka baterky, ale vo zlomku veľkosti. Môžu byť zoskupené, aby nahradili halogénové svetlomety v automobiloch a boli použité ako výstražné majáky na veľkých budovách.

Osvetľovacia sila, ktorú tieto malé žiarovky poskytujú, je veľkou výhodou, ale žiarovky nie sú ani zďaleka dokonalé a často majú problémy. Najväčší problém je teplo, ktoré produkujú, pretože to môže byť oveľa viac ako tradičné žiarovky a môže roztaviť vedenia a puzdrá, ak nie sú správne nainštalované. Ďalšou nevýhodou je, že LED svetlá majú väčšiu cenu než tradičné svetlá.