Čo sú slnečné teleskopy?

- Jul 10, 2019-

Slnečné teleskopy sú   astronómie   nástroje na výrobu slnečných pozorovaní. Slnko predstavuje náročný cieľ, pretože na rozdiel od iných objektov na oblohe vydáva veľké množstvo svetla. So slnečnými pozorovaniami astronómovia musia byť schopní pozorovať javy na slnku bez toho, aby zažili poškodenie očí, alebo vytvárať obrazy, ktoré sa javia vyplavené kvôli prebytku svetla. Špecializované teleskopy sú potrebné na podrobné pozorovanie Slnka.

Solárny teleskop používa sériu filtrov na ovládanie svetla, ktoré vstupuje do zariadenia. To môže mať širokú clonu, ale nevyžaduje pole komplexných zrkadiel zamerať a sústrediť svetlo. Namiesto toho je cieľom zväčšenie, aby mohol pozorovateľ detailne vidieť povrch Slnka. Pomocou rôznych filtrov je možné nulovať na svetle v špecifických pásmach spektra a hľadať konkrétne zaujímavé javy.

Mnohé slnečné teleskopy sú navrhnuté tak, aby boli upevnené na mieste, pretože majú komplexné systémy na riadenie vnútornej teploty a vibrácií. Tieto systémy by mohli byť poškodené pohybom teleskopu, a preto je potrebné zariadenie udržiavať v pokoji. Teleskop môže byť tiež obklopený nosnou konštrukciou, ktorá prispieva k regulácii teploty a atmosféry, aby sa zvýšila kvalita pozorovania. Počítačové zameriavacie systémy môžu byť použité na zameranie a zaostrenie slnečných ďalekohľadov, alebo ich pozorovatelia môžu manuálne umiestniť.

Amatérske a profesionálne slnečné teleskopy sú dostupné prostredníctvom mnohých vedeckých dodávateľov. Amatérske verzie majú tendenciu mať nižšiu zväčšovaciu silu a nemusia ponúkať rovnakú úroveň rozlíšenia ako profesionálny teleskop. Niektoré profesionálne modely používané vo výskume sú vyrobené na mieru pre špecifické observatóriá a môžu byť dosť nákladné, pretože zahŕňajú špecializované komponenty a riadiace systémy. Je tiež možné zakúpiť filtre a spotrebný materiál na použitie v solárnych pozorovaniach pomocou konvenčného ďalekohľadu, hoci je potrebná mimoriadna opatrnosť na obmedzenie poškodenia očí.

Teleskop určený na pozorovanie slnečným žiarením môže mať určité bezpečnostné prvky na ochranu očí pozorovateľov. Môžu zahŕňať reflexné nástroje a filtre, aby sa ľudia nikdy nepozerali priamo do slnka, dokonca ani pri nasmerovaní a zaostrovaní zariadenia. Je dôležité dodržiavať všetky uvedené opatrenia na slnečnom teleskope, pretože nesprávne používanie zariadenia by mohlo vystaviť ľudí riziku poranenia očí. Ľudia so záujmom o slnečné javy môžu nájsť výtlačky obrazov zo slnečných ďalekohľadov, vrátane grafického stvárnenia činností, ktoré sa vyskytujú mimo vizuálneho spektra.