Čo sú okuliare na nočné videnie?

- May 22, 2019-

Nočné videnie   okuliare sa zvyčajne vzťahujú na akýkoľvek počet okuliarov,   ďalekohľad ,   okuliare alebo teleskopy, ktoré používajú špeciálne prostriedky na zvýšenie viditeľnosti v noci. Niektoré používajú termálne videnie, niektoré používajú   zosilňovač obrazu a niektoré použitie aktívne   infračervené . Môžu sa pohybovať v nákladoch od jednoduchých spotrebných výrobkov, ktoré stoja menej ako 100 USD amerických dolárov (USD), až po špičkové okuliare, ktoré môžu stáť mnoho tisíc dolárov.

Existujú dve hlavné kategórie nočného videnia: aktívne a pasívne systémy. Aktívne systémy používajú zariadenie na kúpanie oblasti v neviditeľnom svetle , zvyčajne v infračervenom pásme medzi 700nm-1000nm, a potom majú špeciálnu kameru, ktorá má vidieť tento rozsah svetla. Aktívne okuliare na nočné videnie používajú spotrebitelia a na základnú bezpečnosť, ako napr   CCTV   fotoaparáty a miestne presadzovanie práva, ale nie sú obzvlášť užitočné pre vojenské aplikácie, pretože svetlo, ktoré je vypustené, môže byť videné aj nepriateľom pomocou zariadenia na nočné videnie. Pasívne okuliare s nočným videním zbierajú okolité svetlo, zvyčajne vydávané hviezdami, a zintenzívňujú ho tak, aby mohol divák rozoznať detaily.

Existujú štyri hlavné generácie okuliarov na nočné videnie, ako ich určilo riaditeľstvo nočnej vízie americkej armády a riaditeľstvo elektronických senzorov. Okrem týchto štyroch existuje aj piata kategória okuliarov na nočné videnie Omnibus-VII, ktoré sú podstatne pokročilejšie ako najnovšia generácia, ale ešte neboli klasifikované ako skutočná budúca generácia. Generácie sa pohybujú od Generácie 0 po Generáciu 3 Omnibus-VII.

Najskoršie okuliare na nočné videnie, známe ako Generation 0, boli použité počas druhej svetovej vojny ako zameriavacie zariadenie pre ostreľovačov. Okuliare generácie 0 boli aktívne, odlievali infračervené svetlo a je to práve táto aktívna povaha, ktorá viedla k tomu, že boli označené ako Generácia 0, pretože mnoho ľudí ich nepovažuje za skutočné zariadenia vojenskej kvality. Tieto okuliare sa naďalej používali počas kórejskej vojny, ale boli postupne vyradené až do vojny vo Vietname.

Generácia 1 nočné videnie okuliare prvýkrát videl použitie v teréne vo vojne vo Vietname, a oni boli prvé pasívne zariadenia používané. Používali fotokatódu S-20 a boli extrémne objemné, pričom poskytovali len približne 100-násobné zosilnenie svetla, čo z nich vyžadovalo pomerne jasné mesačné svetlo, aby fungovalo dobre. Zariadenia generácie 2 používajú mikrokanálovú dosku, aby získali podstatne viac svetelného zosilnenia ako zariadenia Generation 1, a niektoré moderné okuliare generácie Nočné videnie Generation 2 majú až 20 000 X zosilnenie spolu s výrazne vyšším rozlíšením.

Zariadenia generácie 3 sa stavajú mimo zariadení generácie 2, pričom pokračujú v používaní mikrokanálovej dosky. Namiesto jednoduchších skorých fotokatód však tieto zariadenia používajú nový typ fotokatódy, vytvorený arzenidom gália. To im dáva podstatne lepšie rozlíšenie ako predchádzajúce generácie a zvyšuje zosilnenie až na 50 000 X. Zariadenia Omnibus-VII, hoci technicky stále Generation 3, sú niekedy označované spotrebiteľmi ako okuliare Generácie 4 nočného videnia. Táto úroveň zariadenia využíva technológiu nazývanú autogating, aby sa mohla rýchlo meniť, keď sa menia svetelné podmienky, takže viditeľnosť zostane zachovaná aj uprostred jasných výbuchov alebo svetiel.