Aké sú rôzne typy vojenskej technológie?

- Mar 01, 2019-

Vojenská technológia je široký pojem, ktorý sa vo všeobecnosti vzťahuje na akýkoľvek typ zbrane, zariadenia alebo metódy používané vojenskou silou v bojovej situácii. Tieto sú často rozdelené do rôznych kategórií, ako sú brnenie, strelné zbrane, munícia, delostrelectvo a vozidlá. Niektoré oblasti, ktoré sa vyvíjajú v tejto oblasti, zdôrazňujú využitie robotov , počítačov a kozmických technológií.

História vojenskej technológie sa dá odvodiť od skorého používania zbraní ľudskými bytosťami. Niektoré príklady prehistorických vojenských nástrojov zahŕňajú oštepy a hádzacie palice. Archeológovia objavili v Afrike kamenné šípky, ktoré sa odhadujú na viac ako 60 000 rokov. To naznačuje, že luky a šípy boli tiež starodávnym typom zbraní, ktoré ľudia používali.

Keď ľudia začali používať kovy ako bronz a meď , vojenská technológia sa stala pokročilejšou. Napríklad železo bolo rozhodujúce v rozvoji meča. Domestikácia zvierat tiež priniesla výrazný pokrok vo vojenských spôsobilostiach, pretože koní môžu zabezpečiť efektívnu prepravu vojakov - umožňujúc muži rýchlejší pohyb a pokrytie väčších vzdialeností. Použitie strelných zbraní, ako sú zbrane a rakety, v ranom stredoveku bolo tiež významným vývojom vo vojenskej technológii. Začlenením spaľovania boli tieto typy zbraní viac smrteľné a účinné ako staršie nástroje.

Moderná vojenská technológia zahŕňa mechanizované zbrane, ako sú napríklad guľomety a nádrže. Jedným z najbežnejších typov guľometov je ruský Kalashnikov, ktorý sa používa po celom svete kvôli jeho praktickosti a účinnosti. Dnešná vojenská technológia je tiež významne definovaná zavedením lietadla v bojových situáciách. Predpokladá sa, že tento pokrok radikálne zmenil stratégie a bojové schopnosti moderných vojakov.

S vývojom jadrovej a raketovej vedy , vojenskej technológie počas druhej svetovej vojny a po všeobecnom zameraní na výrobu nebezpečnejších typov rakiet a bômb. Patrí sem aj medzikontinentálna balistická strela (ICBM) a atómová bomba. Ruský cár Bomba, jadrová bomba, ktorá spôsobila výbuch ekvivalentný 50 megatónom TNT, sa často považuje za jednu z najnebezpečnejších zbraní.

Používanie robotov je dôležitou súčasťou súčasnej vojenskej technológie. Ak sa roboty úspešne uplatnia, môže to odstrániť spoliehanie sa na ľudských vojakov. Napríklad, drone vozidlá sú dnes používané ako forma leteckých zbraní, ktoré poskytujú niektoré rovnaké vojenské schopnosti ako lety s posádkou.