Čo sú zvukové vstupné zariadenia?

- Feb 21, 2019-

Zariadenia na zadávanie zvuku umožňujú používateľovi odosielať zvukové signály do počítača na spracovanie, nahrávanie alebo vykonávanie príkazov. Zariadenia, ako napríklad mikrofóny, umožňujú používateľom hovoriť s počítačom, aby mohli nahrávať hlasovú správu alebo navigovať v softvéri. Iné sú vytvorené na prepojenie počítača so zdrojom zvuku CD, digitálnym zvukom alebo nástrojom MIDI , ako je napríklad syntezátor.

Mikrofóny, ktoré patria medzi najbežnejšie zariadenia pre vstup zvuku, sa používajú s nastaveniami priamky alebo mikrofónu v rámci softvérového balíka na nahrávanie . Väčšina operačných systémov je vybavená základnou kapacitou nahrávania. Používatelia môžu archivovať hovorené správy, verbálne poznámky, generovať zvukové časopisy alebo vytvárať podcasty . Môžu tiež prispôsobiť zvukové udalosti v operačnom systéme vytvorením vlastných súborov s vlnami. Namiesto zvyčajného "zvonenia" pri zavádzaní do systému Windows® by napríklad zariadenie mohlo prehrať správu privítajúcu používateľa podľa mena.

Okrem nahrávania sa zvukové vstupné zariadenia používajú aj s softvérom na rozpoznávanie reči. V tomto prípade sa na používanie softvéru hovorí mikrofón. Akonáhle je softvér vyškolený na rozpoznanie hlasu používateľa, môže vykonať príkazy namiesto toho, aby musel používať klávesnicu. Keď používateľ diktuje list, napríklad softvér rozpoznávania reči dokáže preložiť hovorené slová do písomného dokumentu. To je užitočné pre každého, kto nie je písancom alebo má postihnutie.

Vstupné zariadenia sa dajú použiť aj na prenos prednastavenej hudby do počítača. Pomocou funkcie CD-in alebo line-in (v závislosti od) môže osoba preniesť stopy z kazetovej kazety , CD, stereo tunera alebo gramofónu do počítača. Po prenose môže byť skladba použitá na prenosnom hudobnom prehrávači, opätovne vypálená na nové obľúbené CD alebo pridaná do digitálnej knižnice.

Zvukové vstupné zariadenia sa používajú aj na nahrávanie živých hudieb do počítača. Mnoho softvérových balíkov ponúka rozsiahlu úpravu zvuku pre hudobných nadšencov. Nastavenia typu MIDI umožňujú nahrávať skladby na hudobné nástroje, ako sú syntetizátory a bicie stroje . Pomocou mikrofónu môže osoba pridať akustické nástroje a hlas. Skladby je možné upravovať a zmiešať, aby sa vytvorili skladby.

Tieto zariadenia prinášajú do počítača veľkú flexibilitu a funkčnosť. Vysokokvalitné zvukové karty môžu ponúkať viac portov rozhrania než menej nákladné karty, takže ak má používateľ na mysli konkrétny projekt, mal by preskúmať možnosti pomocou súčasného hardvéru a vhodného softvérového balíka predtým, než predpokladá, že bude potrebný upgrade. Pri mnohých projektoch je základný hardware primeraný.