Čo je slobodný softvér?

- Jan 03, 2019-

Voľný softvér, tiež známy ako softvér libre alebo softvér s otvoreným zdrojovým kódom, je typ softvéru, ktorý môže používať a upravovať vlastník softvéru, rovnako ako redistribuovaný. Často môže byť redistribuovaná a predávaná osobou, ktorá vykonala úpravy, ale stále musí zostať otvoreným zdrojom. Slobodný softvér nie je synonymom pre " freeware ", čo je softvér, ktorý je k dispozícii bezplatne, ale môže byť alebo nemôže byť zmenený. Tento softvér je niekedy tiež bezplatný, ale niekedy vyžaduje poplatok za nákup; "voľné" v názve odkazuje na skutočnosť, že môže byť slobodne používané a menené.

Tento typ softvéru môže byť označovaný aj ako softvér s otvoreným zdrojovým kódom . Všetky tieto výrazy znamenajú to isté a jednoducho odkazujú na skutočnosť, že zdrojový kód softvéru je k dispozícii každej osobe, ktorá má softvér na svojom počítači. Zdrojový kód softvéru by mal zostať k dispozícii v pôvodnej verzii aj vo všetkých upravených verziách. ak nie, softvér už nemôže byť považovaný za bezplatný. Samozrejme, ľudia môžu slobodne robiť svoje vlastné osobné zmeny v softvéri a nie ho zdieľať s nikým. Len preto, že existuje sloboda tak, neznamená to, že je to potrebné.

Voľný softvér môže byť softvér akéhokoľvek typu a môže ho použiť každý, kto si želá inštalovať softvér na svojom počítači. Nadácia pre bezplatný softvér bola prvýkrát vyvinutá v roku 1985 Richardom Stallmanom a poskytuje zoznam štyroch špecifických "slobôd", ktoré pomáhajú zjednodušiť definíciu slobodného softvéru. Ide o "slobodu spúšťať program na akýkoľvek účel", "slobodu študovať, ako program funguje a zmeniť ho tak, aby urobil to, čo si prajete," "slobodu redistribúcie kópií, aby ste mohli pomôcť svojmu susedom". a "slobodu zlepšovať program a uvoľňovať vaše zlepšenia (a modifikované verzie vo všeobecnosti) verejnosti, aby bola prínosom pre celú komunitu."

Okrem zdrojového kódu slobodného softvéru, ktorý je k dispozícii verejnosti, musí byť softvér sprevádzaný licenciou na bezplatné používanie softvéru alebo iným upozornením, ktoré poskytuje ďalšie povolenia. Príručka je zvyčajne súčasťou softvéru, ktorý je tiež bežne aktualizovaný používateľmi, ktorí robia úpravy. Tento typ softvéru môže byť prínosom pre jednotlivcov i pre väčšie skupiny alebo korporácie, pretože softvér sa môže neustále zdokonaľovať a prispôsobovať na základe potrieb používateľov.