Ako funguje telefón?

- May 07, 2019-

Základné elektromechanické funkcie, ktoré robia prácu s telefónom, sú pomerne jednoduché a priamočiare. Toto vysvetlenie opisuje procesy, ktoré robia prácu v krajine. Procesy, ktoré robia mobilné telefóny funkčné a ktoré umožňujú používanie telefónov VoIP ( Voice over Internet Protocol), sú o niečo zložitejšie, čo si vyžaduje rádiové vlny a internetový protokol (IP). Základné princípy, aby každý telefón prácu, sú však rovnaké.

Aby telefón na pevnú linku fungoval, dva medené vodiče musia prenášať dve veci: signály a hlas. Dva drôty, zvyčajne pokryté zelenou a červenou farbou, sú srdcom procesu, ktorý robí telefón funkčným. Kým telefón spočíva na háku alebo v jeho kolíske, kondenzátor vnútri kolísky telefónu obmedzuje množstvo elektrického prúdu prúdiaceho do zvončeka, v skutočnosti čip v rámci malého reproduktora. Kondenzátor zabraňuje skratu vodičov a miestne telefónne ústredne rozpoznajú, že telefón je zavesený.

Pre správnu prevádzku telefónu musí byť zvuk prenášaný pozdĺž rovnakých vodičov, ktoré aktivujú zvonenie. Slúchadlo všetkých telefónov obsahuje mikrofón, ktorý umožňuje prenos zvukových impulzov do elektrických impulzov. Druhá integrovaná časť slúchadla, prijímač, konvertuje počuteľne modulovaný elektrický prúd späť na zvukové vlny a hlas je počuť. Prenos a príjem hlasu preto závisí od zvukových vĺn a elektrického pulzovania.

Keď je telefón v kolíske, je elektricky pripojený len zvonček, čip. Keď telefón prijme prichádzajúci hovor, miestna telefónna ústredňa vyšle na prepínač kolísky prepätie striedavého prúdu vysokého napätia (AC). Toto prepätie prepíše kondenzátor a integrované obvody kolísky (IC) spôsobia, že telefón zvoní. Pre telefóny v USA je tento nárast zvyčajne v rozsahu 20 Hz (Hz). Telefón, ktorý prijíma hovor, sa volí pomocou pulzov DTMF ( dial tone frequency), tlačidiel na telefónnej klávesnici volajúceho. Keď sú prenosné a prijímacie slúchadlá zdvihnuté, prepínač v kolíske prenáša elektrické prepätia zo striedavého prúdu na jednosmerný prúd (DC), čo umožňuje prenos hlasu cez dva vodiče. Dva kolískové spínače potom napájajú odporové šortky cez ich príslušné vodiče, čím vytvárajú oznamovací tón na vysielacom konci a aktivujú zvonenie na prijímajúcom konci.

Primárne drôty telefónnej linky vedú z telefónov do telefónnych konektorov a do vstupných boxov doma alebo v budove. Odtiaľ telefónne káble navlečené na všadeprítomných telefónnych stĺpoch pozdĺž ulice hovoria na miestnu výmenu. Z miestnej výmeny, optických káblov, rádiového prenosu a na diaľkové hovory, satelitné prenosy prenášajú hovor do miesta určenia, kde končí späť v rámci dvoch medených vodičov.

Rádiové vlny sa používajú na správne fungovanie mobilného telefónu. Internetové protokoly (IP), digitalizácia siete a prepínanie paketov sa využívajú na prácu voIP telefónoch.