Ako si vybrať najlepší teleskop Focuser?

- Jun 04, 2019-

Stargazers a teleskopi nadšenci dostať rukoväť na hviezdy pomocou ďalekohľadu zameriavač komponenty. Mnohí výrobcovia ponúkajú širokú škálu teleskopických zaostrovacích produktov. Poskytujú rozmanité návrhy a možnosti na zvýšenie zaostrenia pri snímaní ďalekohľadu. Produkty od nízkych až po najmodernejšie technológie môžu fungovať so zlepšenou presnosťou, rýchlosťou a ľahkosťou nad výrobnými komponentmi. Ak chcete vybrať najlepší zaostrovací ďalekohľad, poznajte základné zaostrovacie systémy pre váš typ teleskopu, vyberte si medzi niekoľkými konfiguráciami zaostrovacích zariadení a rozhodnite sa, ako chcete ísť high-tech.

Pre teleskopy existujú dva primárne typy zaostrovacích systémov: systémy s vnútorným alebo vonkajším mechanizmom zaostrovania. Newtonovské a refrakčné teleskopy sa spoliehajú na posuvnú trubicu, ktorá sa pohybuje rotáciou gombíka. Tieto teleskopy zvyčajne pracujú so stojanovými a pinionovými zaostrovačmi. Iné typy teleskopov, ako napríklad Schmidt- Cassegrain   a odrody Maksutov-Cassegrain, nastavte vnútorné primárne zrkadlá otáčaním otočných gombíkov. Obidva druhy posúvajú zrnitosť nastavenia, aby vytočili v presnom zväčšení.

Teleskopické zaostrovacie produkty zahŕňajú stojan a pastorok a mikro-zaostrovacie vzory. Rackové a pastorkové výrobky používajú prevodový systém na predĺženie rúrok. Micro zaostrovacie typy vykonávajú podobné akcie, ale s menšími prevodmi pre jemné ladenie. Niektoré výrobky sa nazývajú špirálové zaostrovače a poskytujú pre tieto rozsahy pôsobenie závitov.

Zameriavače Crayford stoja na rozdiel od odrôd stojanov a pastorkov. Tieto sa hladko otáčajú na tlakových ložiskách, typicky s hrubým a jemným nastavením. Optimálne navrhnuté pre ťažšie teleskopy, všeobecne pracujú na ďalekohľadoch s vnútornými zrkadlovými zaostreniami. Ak požadujete vysokú presnosť, možno s digitálnym ovládaním, tieto zaostrovače môžu ponúknuť náročnejší výkon až po atómové váhy.

Elektrické a motorizované zaostrovacie zariadenia dokážu precízne ovládať dotyk. Tieto typy, ktoré ponúkajú variabilné rýchlosti, môžu rušiť akékoľvek vibrácie spôsobené ručnou manipuláciou. Okrem teleskopických zaostrovacích produktov, ďalšie príslušenstvo zvyšuje presnosť a funkčnosť. Niektoré môžu zahŕňať parfokalizačné prstence a ďalšie príslušenstvo, ktoré pomáha pri zarovnaní a nastavovaní.

Rozsah rýchlostí, ktoré ponúkajú dizajny teleskopického zaostrovača, môže pomôcť pri výbere do väčšej úľavy. Niektoré môžu byť konštruované pre hladší chod, zatiaľ čo iné môžu byť navrhnuté s ergonomickými alebo hmatovými vlastnosťami. To znamená, že môžu byť viac dotykové alebo intuitívne na dotyk a vyžadujú menej rozptýlenia od sledovania. Ako vždy, váha rozsahu bude mať vplyv na výkonnosť jeho zamerača a mala by byť faktorom vo vašom rozhodnutí.

Ako dobre funguje brzda mechanizmov pri rozhodovaní o tom, ktorý teleskopický zaostrovač je najlepší pre vaše potreby. Výrobky môžu ponúkať manuálne alebo automatické brzdenie. Niektoré funkcie sa zastavia, zatiaľ čo iné môžu zaznamenať mierny brzdný posun. V závislosti na tom, ako high-tech chcete ísť, môže správny zaostrovač znamenať rozdiel medzi želaním a chytaním tej hviezdy.