Potrebujem zabudovaný tuner v HDTV?

- Mar 14, 2019-

Nákup HDTV bez zabudovaného tunera je podstatne lacnejší, takže jeho eliminácia môže byť reálna úspora. Ako však televízor prijíma kanály bez tunera? Väčšina ľudí si prenajíma tuner, inak známy ako set top box (STB), z miestnej spoločnosti pre káblové alebo satelitné paraboly.

Funkciou zabudovaného tunera je zdvihnúť lokálne kanály. Robí to, keď je pripojený k strešnej anténe, za predpokladu, že miestne vysielanie je k dispozícii v tejto oblasti. Bezplatné, lokálne kanály sa označujú ako bezdrôtové alebo OTA vysielania. V mnohých oblastiach sú vysielania OTA už vo vysokom rozlíšení (HD), formáte, ktorý bude štandardom v Spojených štátoch do 17. februára 2009.

Mnohí ľudia uvádzajú extrémne jasné, miestne HD kanály pomocou strešnej antény s HDTV a vstavaným tunerom. Pre obsah s miestnymi kanálmi nie sú potrebné káblové alebo satelitné služby. Aj keď to môže ušetriť veľa peňazí v účastníckych poplatkoch, lokálne kanály sú obmedzené v porovnaní s káblovými a riadiacimi sieťami.

Z tohto dôvodu, niektorí ľudia rozšíriť strešnú anténu s predplatiteľské služby, ale vzdať sa extra poplatok za miestne kanály a HD služby, pretože sú stále zadarmo miestne HD cez ich anténu. Nemôžu však prijímať digitálne HD kanály v HD. Na získanie týchto kanálov vo vysokom rozlíšení sa vyžaduje služba HD set top box a predplatné HD. Normálne je HD set top box o niekoľko dolárov viac ako obyčajný set top box a predplatné na HD pre káblové alebo satelitné kanály môže stáť kdekoľvek od $ 5 USD (USD) do $ 20 za mesiac v závislosti od poskytovateľa.

Pre tých, ktorí sa nechcú obťažovať so strešnou anténou (pravdepodobne väčšina), je potrebná predplatená služba pre káblovú alebo satelitnú spoločnosť spolu so set top boxom. Set top box robí v tomto prípade všetku prácu, pričom akýkoľvek zabudovaný tuner nie je použitý. Pre týchto ľudí, nákup HDTV bez tunera je možnosť. Vo veľmi veľkých televízoroch môže predchádzajúci tuner zachrániť spotrebiteľa až do výšky 1 000 USD (USD).

HDTV, ktoré nemajú zabudovaný tuner, sa nazývajú „HDTV ready“. Sú tiež označované ako priemyselné modely alebo „monitory“ namiesto televízorov. V USA je to kvôli právnej technickosti založenej na mandáte Federálnej komunikačnej komisie ( FCC ).

Rozhodnutie FCC uvádza, že od 1. marca 2007 musia nové televízory, ktoré obsahujú vstavaný analógový tuner, obsahovať aj vstavaný digitálny tuner. FCC urobil toto rozhodnutie na ochranu spotrebiteľov pred nákupom súborov, ktoré by boli zastarané po prechode z analógového formátu na digitálny. Vďaka medzere v jazyku mandátu, ak televízor nemá zabudovaný tuner, mandát sa neuplatňuje. Preto väčšina výrobcov, ktorí ponúkajú HDTV bez zabudovaného tunera, sa na ne odvoláva ako na monitory, aby sa zabránilo konfliktu s predpismi FCC.

Pointa je, budete niekedy používať strešnú anténu s HDTV? Ak je odpoveď áno, dostanete vstavaný tuner. Ak je odpoveď nie, uložte si nejaké peniaze. Namiesto toho ho môžete minúť na káblové alebo satelitné poplatky.