Aké sú rôzne typy diagnostických nástrojov?

- Jan 08, 2019-

Na diagnostiku a opravu problémov s počítačom je potrebná široká škála diagnostických nástrojov. Diagnostické nástroje sú rozdelené na dva hlavné typy, hardvér a softvér. Hardvérové diagnostické nástroje sú vo všeobecnosti fyzické zariadenia, ktoré sú určené na určenie podmienok rôznych komponentov počítačového hardvéru. Softvérové diagnostické nástroje sú počítačové programy, ktoré sa používajú buď v systéme alebo mimo neho, na určenie príčin porúch softvéru a hardvéru v rámci počítačového softvéru a hardvéru. Softvérové aj hardvérové nástroje sa často používajú pri diagnostike a opravách počítačov.

Tester napájania je hardvérový diagnostický nástroj, ktorý sa používa na určenie, či napájanie počítača funguje správne. Existujú rôzne typy, ktoré nielen fungujú rôznymi spôsobmi, ale niekedy sú postavené iba pre konkrétne druhy napájacích zdrojov. Pripojením testeru priamo do napájacieho zdroja môže užívateľ otestovať napájanie počítača a diagnostikovať konkrétne chyby, zvyčajne prostredníctvom obrazovky LCD.

Ďalším hardvérovým diagnostickým nástrojom je karta POST (samočinná skúška pri zapnutí) alebo karta POST BIOS (základný vstupný výstupný systém). Používajú sa predovšetkým na to, aby sa zistilo, prečo sa počítač nespúšťa. Používateľ môže kartu pripojiť do rozširujúceho slotu počítača, prostredníctvom ktorého získava dvojciferný kód chyby z BIOSu počítača. Tieto nástroje nebudú fungovať, ak je BIOS počítača nefunkčný.

Loop-back zástrčky alebo adaptéry sú iným typom hardvérového nástroja. Tieto jednoduché zariadenia sú konektory, ktoré sú navrhnuté pre mnoho špecifických portov počítača. Keď sú zapojené, vyvedú jednoduché elektronické signály, ktoré používateľ dokáže dekódovať pri hľadaní rôznych počítačových chýb počas behu elektronických testov. Mnoho špecializovaných hardvérových nástrojov existuje, z ktorých niektoré pracujú iba s určitými počítačovými systémami.

Hlavným príkladom softvérového diagnostického nástroja je typ programu, ktorý sa dnes používa na väčšine počítačov, antivírusový program. Jedná sa o typ nástroja, ktorý sa používa na nepretržité monitorovanie počítačového systému v súvislosti s vírusmi a inými problémami s počítačom a snaží sa ich opraviť v prípade, že dôjde k ich vzniku. Programy na ochranu pred spywarom sú podobné a diagnostikujú počítače, aby skontrolovali, či majú na nich nejaké nechcené programy, ktoré boli určené hlavne na to, aby spôsobili škody.

Mnoho ďalších diagnostických nástrojov počítačového softvéru je postavených na testovanie a reguláciu mnohých aspektov počítačového systému. Niektorí napríklad budú monitorovať teplotu rôznych hardvérových komponentov a nechať používateľa vedieť, keď sa stanú príliš horúcimi, alebo zvýšia rôzne rýchlosti ventilátora na kompenzáciu. Mnoho podobných diagnostických nástrojov beží na počítačoch od času, kedy zavádzajú, až kým nie sú vypnuté, a mnohé z nich sú označované ako počítačové služby.

Tieto ostatné softvérové nástroje na monitorovanie systému môžu skontrolovať chyby na pevných diskoch, pamäti RAM, systémových registroch a podobne. Ak počítač, ktorý nefunguje, musí byť testovaný pomocou softvéru, často sa spúšťa z externého počítača, napríklad z prenosného počítača. Laptop opravárenského technika je zvyčajne nabitý mnohými z týchto diagnostických nástrojov, takže diagnostický počítač môže byť sám diagnostickým nástrojom.